Dov Gruner az alakulóban levő zsidó államért harcoló Irgun harcosa volt. Kisvárdán született Grüner Béla néven 1912-ben vallásos zsidó családban, 1940-ben érkezett egy illegális bevándorlóhajón a brit mandátumhoz tartozó Palesztinába. Először a brit hadsereghez csatlakozott, hogy a nácik ellen harcoljon, majd az Irgunhoz, amelynek tagjai a független Izrael Államért küzdöttek – írja az Israel Hayom.
Az egyik akció során a britek elfogták és kötél általi halálra ítélték. Az ítéletet 1947. április 16-án, éppen 75 évvel ezelőtt hajtották végre. A jeruzsálemi Menachem Begin Központ archívumában sikerült azonosítani a tfilinjét és méltó helyen ki is állították.
„Amikor 2000-ben megkezdtük a munkánkat a Begin Központban, számos archív anyagot kaptunk, amelyeket évek óta a Zsabotyinszkij Intézetben őriztek azon különféle tárgyak és személyes emlékek között, melyeket Menachem Begin kapott” – mondta a központ egyik munkatársa, Rami Sztávi. – „Az összegyűlt anyag halmai között két pár tfilin is volt. Az egyikről még nem tudjuk, hogy kihez tartozott, a másik viszont egy kis zsákocskában rejtőzött. A zsákra azt írták: cáv – parancs.”
„Már akkoriban is voltak arra utaló jelek, hogy a tfilin az oléj hágárdom egyikéhez tartozott. Ez a kifejezés arra a 12 zsidó szabadságharcosra utal, akik az Irgunhoz, illetve a Lechihez tartoztak és akiket a brit hatóságok az államalapítás előtti Izraelben kivégeztek. Megkérdeztem Begin hírneves segédjét, Jechiel Kádisájt, és azt mondta, hogy véleménye szerint az egyiküké lehetett, de azt nem tudta, kié”
– mondta Sztávi.
Teltek az évek, és amikor Sztávi egy másik tárgy eredete iránt kutakodott, rábukkant egy újságpapír-kivágásra, amely fellebbentette a titokról a fátylat. Az 1978 februárjában megjelent újságcikk felidézte, hogy azon a napon, amelyen Dov Gruner utolsó akciójára indult, néhány személyes tárgyát barátja, Binjámin Arenfeld otthonában hagyta. A legtöbbet visszaadták a családjának, ám a tfilin Arenfeld otthonában maradt. Arenfeld lánya 1978-ban döntött úgy, hogy az Irgun egykori parancsnokának, az akkor miniszterelnökként szolgáló Menachem Beginnek adja a tfilint.
„Gruner gyakori látogató volt az otthonunkban” – idézte az asszonyt az újságcikk.
„Azon a napon, amikor utolsó akciójára indult, a szüleimmel evett tel-avivi lakásunkban. Aztán elment anélkül, hogy elmondta volna, hogy hova. Soha nem tért vissza abból az akcióból.”
Gruner tfilinje mellett Arenfeld két képeslapot is átadott Beginnek, amelyeket Gruner írt – magyarul. „Feltételezem, hogy a tárgyakat átadták a Zsabotyinszkij Intézetnek. A tfilin valamikor külön került a képeslapoktól, és így már nem lehetett Grunerhez kötni. A tfilin eljutott hozzánk, míg a képeslapok az intézetben maradtak” – mondta Sztávi.
Most, hogy kiállítják, Izrael egy igazi hősének tfilinje méltó helyre került.
Fotó: Wikipédia