A botrányos árverés helyett a haifai holokauszt múzeum birtokába kerülhet a náci relikvia, de az Izraeli Holokauszttúlélők Központi Szervezete ezzel a megoldással sem elégedett és a Jád Vásemben akarja tudni a tárgyat – írja az Israel Hayom.
A közelmúltban beszámoltunk róla, hogy az izraeli Tzolman Aukciósház árverésre kívánt bocsájtani egy Auschwitzban, a foglyok megjelölésére használt tetoválókészletet, ám a tel-avivi kerületi bíróság a sok tiltakozás miatt egy időre megtiltotta a tárgy elárverezését.
Az Izraeli Holokauszttúlélők Központi Szervezete bírósági keresetet is benyújtott, hogy ezzel az eszközzel akadályozza meg a készlet eladását. A Jád Vásem Intézet részéről az elnök, Dani Dáján tiltakozott az árverés ellen.
A magát megnevezni nem kívánó tulajdonos azonban most arról értesítette a bíróságot, hogy eláll az értékesítéstől, és az adományozás mellett dönt.
Ezzel egyébként jelentős bevételről mondott le, mert mintegy százezer sékeles (tízmillió forint) leütési árat vártak az aukciótól.
A bíróság beidézte az aukciósház tulajdonosát, Meir Tzolmant és kötelezte a tulajdonos nevének megadására. Ezt követően felvették az illető ügyvédeivel a kapcsolatot, és nyolc napot adtak arra, hogy felülbírálja eladási szándékát. Ez meg is történt és a tulajdonos kijelentette, hogy elajándékozza a tetoválókészletet, kedvezményezettnek pedig a Jád Ezer Lecháver nevű alapítványt jelölte meg, mely a haifai holokauszt múzeum fenntartója.
A tulajdonos levelet írt a bíróságnak, melyben kifejtette, hogy meglepte a tervezett aukció miatt kitört felháborodás és a holokauszt történelmével foglalkozó szakértőként és a kor tárgyi emlékeinek gyűjtőjeként nem gondolt, hogy bíróság foglalkozik majd az üggyel. Hozzátette, hogy egy olyan személynek akarta eladni a készletet, aki adományozási céllal vásárolta volna meg, hogy a tárgy végül egy olyan szervezethez kerülhessen, mely a vészkorszak emlékének ápolásával foglalkozik.
Tzolman egyébként maga is elmondta, hogy kizárólag olyan érdeklődők keresték a tetoválókészlet ügyében, akik a vásárlás után egy múzeumnak ajándékozták volna azt.
Az ügy végére még így sem sikerült pontot tenni, mert Izraeli Holokauszttúlélők Központi Szervezete továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a tárgy a Jád Vásem múzeumában kapjon helyet, Jeruzsálemben.