A jeruzsálemi Tzolman Aukciósház 100 000 sékeles (10 millió Ft) leütési árral számolt egy Auschwitzból származó tetováló szerszám piacra dobásával. A meghirdetett árverés hatalmas felháborodást okozott, végül egy tel-avivi bíróság felfüggesztette az aukciót, ameddig tárgyalás során nem tisztázzák az ügyet – írja a Háárec.

A leghatározottabban a Jád Vásem tiltakozott és „erkölcsileg elfogadhatatlannak” nevezte az árverést. Véleményük szerint egy ilyen tárgyat egy múzeumnak kellene adományoznia a tulajdonosnak.

Az Auscelap cég által gyártott készülékből mindössze hármat tartanak nyilván az egész világon. Ez a példány a teljes eredeti dokumentációval is rendelkezik, ezért számítottak ilyen kiugró árra az aukciós ház szakemberei.

Meir Tzolman, az aukciós ház tulajdonosának tájékoztatása szerint, a magángyűjtőtől beszerzett, acélból készült szerszámmal látták el sorszámmal az Auschwitzba érkező foglyokat.

Az online licitálás már kezdetét vette, amikor a bíróság közbelépett.

„Az efféle történelmi jelentőségű tárgyak helye a Jád Vásem múzeumában van, mely a világ legfontosabb holokauszt emlékközpontja. Ott a megfelelő eszközökkel megvizsgálnák és konzerválnák, majd kutatási, oktatási és múzeumi célokra használnák fel. Ilyesmivel kereskedni erkölcsileg elfogadhatatlan, továbbá kedvet csinál a hamisításhoz.

A Jád Vásem tiltakozik az eladás ellen és felszólítja az aukciós házakat és az online térben kereskedőket, hogy hagyjanak fel a holokauszttal kapcsolatos tárgyak áruba bocsátásával”

– jelentette ki Dani Dáján, a Jád Vásem közelmúltban megválasztott elnöke.

Arra az ötletre reagálva, hogy a Jád Vásem vásárolja meg a tetováló készüléket és ezzel vegye elejét, hogy gyűjtőkhöz kerüljön, Dáján így felelt: „A Jád Vásem elvből ellenzi a holokauszt idejéből származó zsidó vagy náci relikviák piaci forgalmazását, ezért nem hajlandó pénzt adni érte. Szerencsére nagyságrendekkel több tárgyat adományoznak intézményünknek, mint amennyi a piacon fellehető”. A Jád Vásem elnöke emellett jogi fellépést sürgetett a „kapzsi kereskedők” ellen.

 

Tetoválópecsétek, Auschwitz/Zoe Leigh Withers/Facebook

Hasonló eset történt két évvel ezelőtt, amikor a tel-avivi területi bíróság állított le egy árverést, ahol egy, a holokauszt áldozatává vált kislány levelét próbálták értékesíteni. Az ügy pikantériája az volt, hogy az eladó a Jád Vásem múzeumának bizottsági tagja volt. Dudi Zilberschlag, egy háredi üzletember ezek után megtagadta, hogy a levelet a kislány családtagjainak vagy a Jád Vásem archívumának adja át.

Nem sokkal később Adolf Hitler személyes tárgyai kerültek kalapács alá. A vásárló egy libanoni üzletember volt, aki a United Israel Appeal zsidó szervezetnek ajándékozta a tárgyakat, hogy azok ne kerülhessenek illetéktelen kezekbe.

A leütési ár 25 százalékát bezsebelő Tzolman azzal védekezett, hogy nagyapja holokauszt-túlélő volt, akire szintén sorszámot tetováltak. Elmondta, hogy ő biztosítottnak látta, hogy a szerszám megfelelő kezekbe kerül majd. „Az eladó úgyis megtalálja a módját, hogy értékesítse ezt a tárgyat. Számtalan licitáló jelezte, hogy adományként szeretnék továbbadni, ha sikerül megvásárolniuk. Kivétel nélkül a világ valamelyik holokauszt-múzeumát jelölték meg kedvezményezettnek” – mondta Tzolman.

 

Megszakítás