Az elmúlt évtizedben az ünnepi tárgykultúra köré épülő bizniszek megtalálták a hanukai piaci rést, így hála nekik már nemcsak a karácsonyt ünneplők hordhatnak ízléstelen és giccses kötött pulóvereket fenyőfákkal, rénszarvasokkal stb…, hanem a zsidók is megkapták a magukét, és felvehetik a saját ízlésficamos hanukai pulcsijaikat (és még a rénszarvasról sem kell lemondani, ugyanis az emberi „kreativitásnak” köszönhetően, már kapható hanukiát formázó agancsos szarvasos is).

De nézzük hát az idei év kínálatát

A Kveller újságírója, Lior Zaltman megtalálta 2021 – vagy zsidósan az 5782-es év –, de valószínűleg az elmúlt években is sokszor meglepő izék közül a legszörnyűbbet.

 

evelyn gee frick on Twitter: „target is selling a comfy infused with the spirit of hanukkah……….and that spirit is absolutely haunted pic.twitter.com/mHH14gN3g0 / Twitter”

target is selling a comfy infused with the spirit of hanukkah……….and that spirit is absolutely haunted pic.twitter.com/mHH14gN3g0

Az esztétikailag borzalmas termék egyben rémisztő is, akár egy hanukai horrorfilm központi kiegészítője is lehetne: egy kapucnis takaró. A takarót egyébként a Twitter is felkapta, s ott azt többen, A Gyűrűk Urából ismert angmári boszorkánykirályhoz hasonlították. Mi vélünk némi hasonlóságot felfedezni a Süsüből méltán híres „dadus” és a köntös között, de ugyanúgy ráfogható, hogy csak „Hogyishívják kuzin” bújt királyi öltözékbe az Addams Family-ből.

 

Hogyishívják kuzin

 

Meglepetés: fantáziánk határtalan, sok minden eszünkbe jutott még a jelmez láttán, ha elküldi üzenetben, ön mit lát bele, a legjobb találattal frissíteni fogjuk a cikket.

Az Egyesült Államokban élő Zaltman az elmúlt héten sok rémisztő jelmezzel találkozhatott, hiszen ott a Halloween időszaka tarolt, melynek nagy kultúrája van arrafelé. Ilyenkor sokan öltöznek be félelmetes, vagy kevésbé maskarába, Zaltman így láthatott karón varjút is az elmúlt napokban, azonban bevallása szerint ez volt a legfélelmetesebb dolog ami szembejött vele.

A cikk írója őszinte reményét fejezte ki, hogy ezt a borzalmat valaki olyan tervezte aki soha nem ünnepelte a hanukát. A már-már feketébe hajló, sötétkék bársony köpeny, egy túlméretezett búra alakú kapucniban végződik, melyen girbe-gurba, csápszerű kinövések az ünnep nyolc plusz egy gyertyáját formázzák. A pokróc külön „hasznos” funkciói közé tartoznak az aranykesztyűk, melyek melegen tartják a kezeket, ellenben ennél többet nem tudnak, ugyanis mivel az ujjaknak nem alakítottak ki külön helyeket, megfogni már nem lehet vele semmit, így csak ujjpihentetésre szolgál. Külön praktikus ez kisgyermekes szülők részére. Purimi jelmezként talán el tudjuk képzelni, mondjuk hanuka-királyi lepelként és notóriusan emberkerülők kedvence is lehet, mivel a kézfogás nullára redukálódik használatakor. 

Kicsit komolyabbra fordítva a szót: ez a takaró az „állatorvosi ló”.

Az összes létező hiba és tévhit kimutatható ezen a szerencsétlen köntösön, ami jól szimbolizálja azt is, hogy ha valaki egy zsidó ünnep kellékeit próbálja áruba bocsátani, a pénzszerzésen túl, mást is szem előtt kell tartania. A megrendelők és készítők, igyekeznek lemásolni hanuka fő motívumait és alkalmazni azokat egy, már létező ünnepi árucikkre, de ez egész egyszerűen nem működik.

A hanukában nincsenek aranyos kis manócskák, kedves arcú, piros kabátos emberek, vagy más – elsősorban gyermekeket – „csábító” szimbólumok. Dávid-csillag eső, a legkülönbözőbb formájú hanukai menórák és a zsidó közösségre emlékeztető szavak, mint „oy” használata pedig messziről sem karcolják a hanuka ünnepi szellemiségét.

Az idei hanuka talán legcukibb árucikkétől ugyan szintén nem fogja megérteni hanuka lényegét – aki nem ünnepli – de legalább mi jópofának gondoljuk a dolgot. Szintén a Kveller számol be a valaha látott legaranyosabb trenderliről (más néven dreidel vagy szevivon), ami egy plüssjáték és így valójában a hagyományos pörgettyűs játékra nem alkalmas.

Mini dreidel a squishable oldaláról.

Tehát haszontalan, de legalább cuki. Mindenesetre a plüss trenderli készítői jobban jártasak a zsidó hagyományokban, hiszen a népszerű angol hanukai pörgettyűs dalt is „plüssösítették” (angolul tudók előnyben, bár úgy sincs sok értelme, legalább rímel valamennyire):

„We have a Mini Dreidel, 

We made it out of…fur!

And when it smiles and give me the thumbs-up

Then spinning shall occur!

Oh dreidel, dreidel, dreidel, 

We made it out of extra-long fillment polyfill!

Oh, dreidel, dreidel, dreidel,

Eat latkes till you’re ill!”

íme az eredeti dal

 

 

 

 

Sőt, a plüss készítői még egy figyelmeztetéssel is ellátták a játék potenciális használóit: „Óvatosan ölelgessék, nehogy elveszítsék összes geltjüket mikor nénikéjük újból és újból gimelt dob!” Azaz a készítők arra hívják fel a figyelmet, hogy legyenek résen, s ne hagyják elvonni az összes figyelmüket az igazi trenderlizés közben és ne játszanak „all in”-ban. Hiszen a trenderlizés egyszerű szerencsejáték, és mindenki büszkélkedhet egy olyan rokonnal, aki van olyan szerencsés, hogy mindig is gimelt pörget, azaz a játék szabályai szerint az egész „bank”, vagyis az összes csokoládépénz (chanuka gelt) az övé lesz. 

A szörnyű hanukai takaró és a cuki plüss pörgettyű is 20–20 dollárért (mintegy 6200 forintért) vihető és hogy jobban elcsábuljon amikor az oldalra lép, még egy 10 százalékos kedvezményt is felkínálnak. Most komolyan, nem győztük meg?!

 

Meghoztuk a kedvét a vásárlásra?

Eredmények megtekintése

Betöltés ... Betöltés ...

 

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás