Megérkeztek Izraelbe a bogáncslepkék. A Vanessa cardui nevű faj egyedei az Arab-félszigetről Európa felé tartó vándorútjuk során szálltak le pihenni az észak-izraeli Hula-völgyben, olvasható a United with Israel oldalon. A migrációs szezon csúcsán tízezrével pihennek meg a pillangók, magyarázta Inbár Slomit Rubin, a Hula-völgyben kialakított nemzeti park egyik menedzsere.
„Azonban az a pillangó, amelyik megérkezik Angliába, nem azonos azzal, amelyik elindult Szaúd-Arábiából. Ez a többgenerációs migráció példája. A vándorlás során szaporodnak és az utat a következő nemzedék folytatja, majd ezek térnek vissza, amikor a napok rövidülni kezdenek és az idő egyre hidegebbre fordul.
A peték lerakása után negyven napba telik az átalakulás, ebből 20-25 napon át élnek pillangóként. A most Izraelbe érkezett lepkék a peterakás időszakában vannak. A petékből négy-hat nap alatt lesz hernyó, és a hernyókból két-három hét alatt lepke. Mindezen idő alatt úgy folytatják a vándorlást, hogy az új nemzedék kikel, pillangóvá változik és elindul. Ha az ember egy percig csendben áll, az egész környezete megtelik lepkékkel. Magával ragadó és megindító élmény” – magyarázta Rubin.
Idén feltehetőleg több millió pillangó vonul át Izraelen.
Ilyen nagy mértékű migrációt utoljára 2019-ben tapasztaltak, amikor sok millió bogáncspillangót figyeltek meg útban Ciprus és Európa különféle országai felé. Ez a kimagasló szám az Arab-félsziget időjárásának köszönhető. A hernyóknak ugyanis megvan az a képessége, hogy az időjárási viszonyok függvényében késleltessék a pillangóvá alakulást. „Az Arab-félszigeten, és azon belül főként Szaúd-Arábiában a hatalmas esőzések óriási áradásokat okoznak. Nincs eső, nincs eső, nincs eső – és aztán hirtelen rendkívül heves esőzés kezdődik, és minden pillangó egyszerre kel ki. Így alakul ki a több millió egyszerre vándorló pillangó jelensége. Nagyjából három hónapja, amikor a szaúd-arábiai árvízről olvastam, arra gondoltam: »milyen szép lesz majd nálunk tavasszal«” – mondta Rubin.