Századik születésnapján végezhette el az első dobást Helen Kahan egy profi amerikai baseball mérkőzés előtt, ahol a Tampa Bay Rays és a New York Yankees játszott egymással – írja a jta.org.

Kahan magabiztosan állt a Tropicana Field stadion dobódombján, lányával és fiával az oldalán. Nem számított, hogy a dobás csak félútig jutott, a több mint 25 ezer fős tömeg állva tapsolt neki, miközben a labdát felkapó Kevin Kelly, a Rays játékosa mosolyogva és kézfogással gratulált neki.

„Soha nem tudtam volna elképzelni, hogy így ünnepeljek egy születésnapot, nemhogy a századik születésnapomat!”

– mondta Kahan, aki több náci koncentrációs tábort is megjárt.

„Annyira hálás vagyok, hogy itt lehetek, hogy elmondjam a történetemet, és ezzel segítsek a világnak emlékezni arra, miért olyan fontos mindannyiunk számára a kedvesség és az empátia”

– fogalmazott az ünnepelt.

Az 1923-ban Romániában született Helen fiatal felnőttként gettóba kényszerült, majd Auschwitz-Birkenauba, Bergen-Belsenbe és Lippstadtba deportálták. A háború végének közeledtével megszökött egy halálmenetből, mielőtt a tábort 1945 májusában a szovjetek felszabadították volna. 1967-ben családjával együtt az Egyesült Államokba emigrált. A Bally Sports Sun, a Rays műsorszolgáltatója a meccs közben egy összeállítást mutatott be az életéről.

„Hallották az emberek, hogyan éltem, hogy van egy számom Auschwitzból”

– mondta Kahan a Jewish Pressnek, rámutatva a karján lévő tetoválásra, 7504-es volt a száma.

Az asszony családtagjai közül sokan – két gyermeke, öt unokája és 12 dédunokája – ott voltak a stadionban, hogy tanúi legyenek a nagy pillanatnak. A Rays a meccs előtti ünnepségen bejelentette, hogy 10 ezer dolláros partnerségi támogatást nyújt a Floridai Holokauszt Múzeumnak.

 

Megszakítás