A Kos szigetén található zsinagóga új tóraszekrényt és bimát kapott, de más dolgok is megújultak a beltérben, miután évtizedekig nem használták, azonban májusban újra aktív imahely lesz – derül ki a Jewish Heritage Europe cikkéből
„Tekintettel arra, hogy a zsinagóga második világháború előtti állapota nem dokumentált, a tervezés az olaszországi példákon alapul (a sziget 1912 és 1943 között olasz megszállás alatt állt), valamint a régebbi bútorok újrafelhasználásán”
– mondta a lapnak Elias Messinas építész, aki a projektet felügyelte.
Messinas a görög zsinagógák vezető szakértője, aki évtizedek óta foglalkozik a görögországi zsinagógák felmérésével, tanulmányozásával és restaurálásával.
A zsinagógát az 1930-as évek közepén építették egy régebbi zsinagóga helyére, amely 1933 áprilisában egy földrengésben megsemmisült. A szigeten a holokauszt előtt mintegy 120 zsidó élt, szinte mindenkit meggyilkoltak, ezután üresen állt az épület. 1984 körül az önkormányzat megvásárolta, és helyi kulturális központként használta.
Tavaly az önkormányzat és a Görög Zsidó Hitközségek Központi Tanácsa úgy döntött, hogy a zsinagógát visszahelyezik eredeti funkciójába, hogy az egyre növekvő számú izraeli és más turistákat tudja szolgálni.
Zsinagógaként így elsősorban a nyári hónapokban fogják használni, de továbbra is helyi kulturális központként szolgál majd, amely az év nagy részében működik.
Címlapkép: Wiki