New Yorkban felállították a világ legnagyobb hanukai menóráját, írja a JPost. A hatalmas, mintegy 11 méter magas hanukia az 5. sugárút és az 59. utca kereszteződésében áll, a New York-i Central Park közelében. A köztéri hanukai gyertyagyújtások éppen ötvenéves történelmének legnagyobb hanukiája egyike annak a 15 ezer köztéri menórának, melyek világszerte hirdetik majd a hanukai csodát. Az óriás menórát Jáákov Ágám izraeli művész tervezte.
A világ legnagyobb menórája New Yorkban:
Az első köztéri gyertyagyújtásra a lubavicsi Rebbe, Menachem Mendel Schneerson rabbi kérésére került sor 1974 hanukáján. A kampány azóta kiteljesedett és ma köztéri hanukiák ezreiben gyúlnak ki hanuka estéin a lángok. A világ legnagyobb hanukai gyertyagyújtását a jókedvéről és energikusságáról közismert, augusztusban elhunyt Shmuel Butman rabbi emlékének szenteli a gyújtásokat szervező Lubavitch Youth Organization. A menóra győztes méreteit a Guinness rekordok könyve is elismerte.
Az antiszemitizmus globális terjedésével minden eddiginél fontosabb, hogy a zsidók büszkén vállalják őseik hagyományait és ragaszkodjanak a tradíciójához.
Ehhez segítenek a Rebbe által ötven éve kezdeményezett és azóta világszerte szokássá vált nyilvános gyertyagyújtások is.
A legalapvetőbb jelentésében a hanuka szó felszentelést, felavatást jelent, ahogy a Máoz cur című dalban is énekeljük: „akkor azután vidám dallal fejezem be az oltár felavatását” – chánukát hámizbéách. Az ünnep ugyanis az olaj csodáján kívül a Szentélyben újjáépített oltár felavatásának állít emléket. Amikor a makabeusok legyőzték és elűzték a görögöket, azt találták, hogy a jeruzsálemi Szentély legnagyobb részét, így magát az oltárt is, megszentségtelenítették – bálványimádásra használták. A makabik eltemették ennek az oltárnak a köveit, és újat építettek helyette, így hanuka a Szentély ismételt felavatását, vagy felszentelését ünnepli. |