MAGYAR ZSIDÓK SZENTFÖLDI TEVÉKENYSÉGE A XIX. SZÁZADBAN

Idősebb olvasóink talán még emlékeznek arra, amikor a péntek esti gyertyagyújtás előtt édesanyjuk aprópénzt tett a „márbánessz piskébe”. (Így ejtették ki a nevét, főleg vidéken, de így hallottam én is Pesten, gyerekkoromban.) Pontosabb neve ennek az intézménynek Rabbi Méir Báál Hánesz (Rabbi Méir, a Csodatevő) régen Kolél Somré Háchomot (A Városfalak Őrzőinek Közössége), amely a mai napig is komoly szociológiai és vallási tényező Izrael életében.

A „piske”, a fém persely, Jeruzsálem panorámájával ismert volt, története azonban annál kevésbé. A XIX. században Palesztina, a több száz éves korrupt ottomán uralom után, igen rossz anyagi és fizikai helyzetben volt. Ipara jóformán nem létezett, Jeruzsálembe nem vezetett rendes országút, oda szinte csak öszvérháton lehetett eljutni. Azoknak a szent életű, rendszerint előrehaladott korú zsidóknak, akiknek vágyuk volt, hogy a Siratófalnál mondhassák a zsoltár verseket vagy Jeruzsálem óvárosában tanulmányozzák a szent könyveket, sokszor nem volt miből élniük. Ezeknek a zsidóknak a hívására az Osztrák-Magyar Monarchia vezető rabbi-személyiségei a pozsonyi főrabbival az élen, 1858-ban megalapították a Kolél Somré Háchomot a Szentföldön. (Rabbi Ábrahám Sámuel Benjámin Szófer-Schreiber (1815-71), a pozsonyi jesiva feje, a Ktáv Szófer könyv szerzője, kimagasló szellemi óriása volt a magyar zsidóságnak. Apja, a Chátám Szófer (1762-1839) alapította a pozsonyi jesivát.)

Az Encyclopedia Judaica szerint 1970-ben a 36 létező Kolelekből (köztük a lubavicsi Kolél Chábád, ami 1805 óta működik) a legnagyobb a Kolel Somré Háchomot volt. Egyébként érdemes megemlíteni, hogy mai működésük keretei között nemcsak magyar származásúak kapnak segítséget, de pl. az arab országokból származó, úgynevezett szefárdok is – körülményeiknek megfelelően.

Jószéf Chájim Sonnenfeld jeruzsálemi főrabbi (1849-1932) 1873-ban indult el a szlovákiai Verbóról Jeruzsálembe, kísérve mesterét, a kobesdorfi-kaboldi (Burgenland) A. Saag rabbit. Kimagasló, szent életű tudós volt, aki vezetője lett a Kolelnek az óvárosban és ő építette a Bátéj Hungarim (Magyar Házak) negyedet. Ez a mai napig is működik, és most is magyar származású zsidók élnek benne.

A Magyar Házak megvalósítása úttörő munkának bizonyult, mert nem sokára mások is utánozni kezdték ezt a kezdeményezést. Mondhatni, hogy a modern Jeruzsálem indító építkezése volt. Tizenkét év alatt 64 lakás épült, de 15 évvel később (1905-ben) a Báté Hungarimban már 113 lakás volt. Ma körülbelül négyszáz családnak nyújtanak otthont a renovált lakások, szerény, de kielégítő körülmények között. A Kolel képviselve van az egész világon, és a magyar származású önkéntesek buzgón dolgoznak e cél érdekében. A Kolel tart fenn lakásokat Jeruzsálem különböző negyedeiben is. Beteg-segélyezés, ingyen diák-konyha, árva- és özvegy-alap, szegény-segélyezés, orvosi klinika, kölcsönalap, élelmiszersegély, házassági segély, kölcsönkönyvtár, stb. – mind a Kolel tevékenységéhez tartozik. Emellett fiúiskolákat, Talmud Tórákat, 16 jesivát 500 növendék számára működtet a Kolel.

Rabbi Méir Eisenstadt (elhunyt 1852), az Imré És szerzője írja: „A csodatevő rabbi Méir ígérte elhunyta előtt, hogy bárki, aki hozzájárul a Rabbi Méir Báál Hánesz Alaphoz, és ily módon segíti testvéreit a Szentföldön, annak ő fog az égben közbenjárni.” (Eisenstadt rabbi fiatal korában költözött Eisenstadtba (Kismárton), innen származik a neve. Miután rabbiként működött Baján és Balassagyarmaton (1815-35), Ungvárra került és ott nagy Jesiva feje lett. Az ország kimagasló rabbijai voltak tanítványai.)

Saját tapasztalatom alapján, mint a torontói iroda önkéntese, pár héttel ezelőtt felhívott telefonon egy fiatalasszony, aki perselyt kért tőlem, barátnői részére. Elmondta, hogy hét hónapos babája a szülésnél vagy terhességnél problémát okozott és valaki ajánlotta, hogy tegyen pénzt a Reb Méir Báál Hánesz perselyébe gyertyagyújtás előtt, és hála a Mindenhatónak, minden jól sikerült.

Ki is volt ez a Csodatevő Rabbi Meir?

II. század tanaita törvénytekintélye, Akiba tanítványa, a Bár Kochbá felkelés utáni generáció kimagasló vezetője. Juda Fejedelem mellett a Misná pillére. Tragikus élete volt. Kortársa és kollegája, Joszi ben Cháláftá mondta róla, hogy ő „nagy ember, szent ember, szerény ember”. (Jeruzsálemi Talmud Bráchot 2:7. 5b.). A babilóniai Talmud (Ávodá Zárá 18b.) említi, hogy Rabbi Méir mondta, hogy amikor az ember bajban van és a Mindenható segítségére van szüksége, mondja háromszor „Eloka deMéir Ánéni” (Méir Istene segíts!).

A kutatók a fenntieket megkérdőjelezik, mivel sok jel mutat arra, hogy a Csodatevő nem azonos a tanaita Meirrel.

Sírja Tiberiásban van, a Kineret tó partján egy nagy épületben, ahol egy áskenázi és egy szfárdi templom is található. 1521-es Szentföldi útjáról írt könyvében a tudós rabbi, Batola Mózes írja, hogy „emberek jönnek imádkozni reggel és este Reb Méir sírjához, aki megfogadta, hogy nem ül le addig, amíg a Messiás nem jön, és álló pozícióba lett eltemetve is”.

Fontos még említeni ezzel kapcsolatban, hogy a zsidó törvény szigorúan tiltja a halottakat idéző, kuruzslás szerű tetteket (lásd 5Mózes 18:11.). A Szentírásban szellemekről szóló elbeszélések csaknem teljesen hiányoznak és a nekromancia, a halottakkal történő érintkezés, abominációnak, utálatosnak tekintendő. A sírnál vagy általában az imádkozásnál, csak azt kérhetjük, hogy a Teremtő az elhunyt érdemeiben segítsen nekünk.

Másrészt nem szabad az embernek azt hinnie, hogy bármilyen ima, vagy jótékonyság garanciát lenne arra, hogy problémáinkra segítséget kapunk.

Lusztig Oszkár

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megjelent: Gut Sábesz 2. évfolyam 42. szám – 2014. augusztus 18.

 

Megszakítás