Idén, február 28 és március 1. között tartottuk az EFOP Transznacionális Együttműködések című pályázat keretében megvalósított tanulmányutunkat. A péntek délutántól vasárnap délutánig tartó programon az EMIH önkéntesei és szakemberei, a Nagyváradi Hitközség képviselője, az EMIH Szentendrei Hitközség vezetői, valamint a Cedek Izraelita Szeretetszolgálat több önkéntese vettek részt.
A csoport különbusszal érkezett az Észak-magyarországi régióba, a Tokaj-hegyaljai területre, ahol több települést is meglátogatott, többek között Mádon és Bodrogkersztúron fogadták programok a résztvevőket. Mádon az EMIH által fenntartott Rabbiház és zsinagóga vezetője, Frank Mariann tartott előadást arról, milyen szerepük van a helyi közösség életében. Többek között munkalehetőségeket nyújtanak, de időnként szociális segítő akciókkal is támogatják a mádi és környékbeli rászorultakat. Megtudhattuk tőle, hogy 2021-re reményei szerint felépül (részben uniós támogatásból) a zsinagógával szemben egy panzió is, mely még több turistát fog a környékre vonzani, ezáltal még több lehetőséget adva a helyieknek a munkára, vagy termékeik (méz, lekvár, bor, szuvenírek) eladására. A Mádhoz közeli Bodrogkeresztúron található zarándokhely szintén évről évre több vallási okból utazót vonz, mely szintén jó hatással van a helyi gazdaságra.
A program részeként a résztvevők találkoztak a mádi polgármesterrel is, aki megismertette őket a helyi szociális viszonyokkal, sajátos problémákkal, és beszélt a helyi civilek és egyházak karitatív szerepvállalásáról is. A környéket bejárva a szakemberek és önkéntesek közvetlen tapasztalatot szerezhettek a helyiek életkörülményeiről, a környék épületeinek és köztereinek állapotáról. A későbbi lehetséges együttműködés is szóba került, különböző karitatív akciók, adományosztások formájában.
A csapat a szállásra visszatérve még irányított beszélgetés keretében megvitatta, szerintük mi az egyházak szerepe a szociális ellátórendszerben, de szóba került az önkénteskedés, a civil kezdeményezések fontossága is.