Slomo Ámár, Jeruzsálem szfárádi főrabbija, aki korábban, egy évtizeden át Izrael szfárádi főrabbijaként szolgált, Brazíliába látogatott, hogy egy kis létszámú, de hagyományaihoz ragaszkodó zsidó közösségnél tegye tiszteletét – írja a Col.live.

Slomo Ámár (forrás: Wikipédia)

A hatalmas dél-amerikai ország északi részén fekvő Belémben még 1840-ben telepedtek le Marokkóból kivándorolt zsidók. Abban az időben gazdasági és politikai nehézségek miatt nagy számú zsidó hagyta el Marokkót, és jelentős részük az Újvilágban próbált szerencsét. Egy csoportjuk az Amazonas mellett kezdett új életet. Érkezésük után nyomban hozzákezdtek a közösségi élet feltételeinek megteremtéséhez: zsinagógákat, iskolákat és jótékonysági egyleteket alapítottak. Az elmúlt 180 évben többségük kitartott ősei hagyományai mellett és neveiket sem változtatták meg. Ugyanúgy találkozunk Belémben is Atias, Benmoyal, Benshimon és Benzecry családokkal, mint a világ többi részén működő marokkói zsidó közösségekben.

Az utóbbi időkben azért ezt a várost is elérte az asszimiláció problémája, ezért harminc évvel ezelőtt egy lubavicsi küldött, Disraeli Zagury rabbi Belémben telepedett le, és elkezdte mindenre kiterjedő szolgálatát:

ő a rabbi, a kántor, a tanító, a mohel (körülmetélő), a sakter (rituális vágó) és a chevra kadisa (temetkezési egylet) vezetője egy személyben. Tevékenységének hála ezen az eldugott településen is virágzik a zsidó élet, amit sokan „természetfeletti, csodával határos” dolognak tartanak.

A helyi zsidók 70%-a például kóser konyhát tart fent, amihez hasonló arány a világ legtöbb városában elképzelhetetlen.

A rabbi lelkesedése másokra is átragadt: fia, Shlomo Zagury rabbi és veje, Aryeh Raichman rabbi Manausban, a dzsungel közepén fekvő brazil városban segítik a hitközséget, melyet szintén Marokkóból bevándorolt zsidók alapítottak a XIX. század közepén.

Rabbi az őserdőben

A világ talán legelszigeteltebb zsidó közössége Brazíliában, Manaus városában található, ahol a Solimões és Negro folyók a hatalmas Amazonasba ömlenek, a dzsungel mélyén. A kétmilliós város 1500 km-re fekszik az Atlanti-óceántól, és közúton megközelíthetetlen. Arieh Raichman rabbi és felesége Devorah Leah lubavicsi küldöttek, akik már egy évtizede szolgálják a város zsidó közösségét. A Texasból az … Olvass tovább

Ámár rabbi egy magánlátogatáson vett részt Brazíliában, amikor úgy döntött, hogy meglátogatja a Belémben élő zsidókat és igyekszik további inspirációt nyújtani számukra a tóratanuláshoz és a parancsolatok gyakorlásához. A tradicionális keleti ruhába öltözött, a marokkói Casablancában született és nevelkedett rabbi végiglátogatta a hitközség intézményeit és megáldotta annak tagjait, köztük egy Belo Horizontéból érkezett ifjú párt, akik éppen aznap kötötték össze életüket az esküvői sátor alatt.

A hitközség tagjai hatalmas megtiszteltetésként élték meg a főrabbi látogatását, és a közösség valaha volt legfontosabb napjának nevezték.

Fotó: Belém (forrás: Wikipédia)

Megszakítás