#1. Milyen áldást kell mondani a narancslére?
A gyümölcslevekre a „sehákol nihje bidváro” áldást szokás mondani. Ennek oka, hogy a gyümölcs nem felismerhető benne, ezért nem nevezhető „pri háéc”-nek, a fa gyümölcsének. Vannak olyanok, akik szerint ha maradtak benne felismerhető gyümölcsdarabok, akkor a „boré pri háec” áldást kell elmondani.
Az áldás így hangzik: Báruch Átá Ádonáj Elohénu Melech HáOlám, sehákol nihje bidváro. Jelentése magyarul: Áldott vagy Te, Örökkévaló Istenünk, a Világ Ura, kinek szavára minden termett!
Fotó: Pixabay, Pexels
#2. Milyen áldást kell mondani a szombati kalácsra?
A kenyérre, kalácsra mondandó áldás: Báruch Átá Ádonáj Elohénu Melech HáOlám, hámoci lechem min háárec. Jelentése: Áldott vagy Te, Örökkévaló Istenünk, a Világ Ura, ki kenyeret ad a földből!
Fotó: cottonbro, Pexels
#3. Milyen áldást kell mondani az amerikai mogyoróra?
A diófélék fán nőnek, és áldásuk a „boré pri háéc”. A földimogyoró, másnéven amerikai mogyoró azonban igazából nem dió, hanem hüvelyes, hasonlóan a lencséhez és a borsóhoz. Így a földimogyoró áldása a „boré pri háádámá”.
Az áldás így hangzik: Báruch Átá Ádonáj Elohénu Melech HáOlám, boré pri háádámá. Jelentése magyarul: Áldott vagy Te, Örökkévaló Istenünk, a Világ Ura, ki a föld gyümölcsét teremtette!
Fotó: Marina Leonova, Pexels
#4. Milyen áldást szokás mondani az ananászra?
Az ananász édes íze és gyümölcsös neve ellenére nem terem fán. Az ananász valójában több tucat virág egyesülve, amelyek egyetlen gyümölcsöt alkotnak. Mivel az ananász sok kardszerű levél közepén ül, amelyek a földből nőnek ki, az áldása a földben (földön) termő zöldségek-gyümölcsökre vonatkozó „boré pri háádámá”.
Fotó: Any Lane, Pexels
#5. Melyik áldás vonatkozik a szőlőlére?
A szőlőlére, hasonlóan a borhoz, a „boré pri hágáfen” áldást kell mondani.
Az áldás így hangzik: Báruch Átá Ádonáj Elohénu Melech HáOlám, boré pri hágáfen. Jelentése magyarul: Áldott vagy Te, Örökkévaló Istenünk, a Világ Ura, aki a szőlő gyümölcsét teremtette!
Fotó: Volk, Pexels
#6. Melyik áldást kell mondani a szőlő gyümölcsére?
A szőlő „fán” terem, ugyanis a háláchá fának tekinti azt a növényt, ami évről évre megmarad és újra terem (Sulchán áruch, Orách chájim 203:2.). Ezért ugyanazt a „boré pri háéc” áldást mondják a szőlőre, mint minden más fán termett gyümölcsre. Kivétel ez alól a szőlő kipréselt leve. Ez ugyanis egy fontos ital, így bölcseink a „boré pri hágáfen” áldást rendelték el rá.
Fotó: Kai-Chieh Chan, Pexels
#7. Melyik áldást kell elmondani a gomba fogyasztása előtt?
Bár a gomba a talajon nő, mégsem úgy kapja onnan a tápanyagokat, ahogyan a növények. Az ember által fogyasztott gomba a föld alatt növekvő, esetenként hatalmas területeket behálózó gombafonalak rendszerének a föld fölött megjelenő része, mely, a növényekkel ellentétben nem fotoszintetizál, hanem mintegy parazitaként nyeri tápanyagait lebomló organikus anyagokból. Ezért nem a zöldségekre mondott „boré pri háádámá” (aki a föld gyümölcsét teremtette) áldás, hanem az általános „sehákol nihje bidváro” (akinek szavára minden termett) bráchá a használatos.
Fotó: Laker, Pexels
#8. Milyen áldást szokás mondani a banán fogyasztása előtt?
A háláchá szerint a fa olyan növény, amely évről évre megmarad, és éves termést hoz. Az a növény, amely télen elpusztul, és minden évben újra kell ültetni, nem számít fának. Mivel a banánt hozó ág évről-évre elpusztul, a zsidó törvények értelmében földön termő növénynek minősül és a „boré pri háádámá” áldás használatos a fogyasztása előtt.
Fotó: Vanessa Loring, Pexels
#9. Milyen áldást kell mondani a halra?
A hal nem igényel kóser vágást, és kivéreztetni sem kell, de csak azok a halak kóserek, melyeknek van uszonya és pikkelye is (pl. busa, ponty, sügér, pisztráng). Ha csak az egyik feltétel teljesül (pl. harcsa, angolna), akkor a hal nem kóser. A halat nem tekintjük húsnak, de hasonlóan a „sehákol nihje bidváro” áldás mondandó rá.
Fotó: cottonbro, Pexels
#10. Milyen áldást szokás mondani a pizza fogyasztása előtt?
Ha a tésztában levő víz mennyisége nagyobb, mint más folyadékoké, akkor fogyasztása előtt kezet kell mosni, és a „hámoci lechem min háárec” áldást kell elmondani rá, akárcsak a kenyérre. Ha víz helyett 100%-os narancslével készült a tészta, az áldás a „boré miné mözonot” lesz. Ha azonban teljes étkezésnyit fogyasztanak belőle (amivel jól lehet lakni), akkor utána ebben az esetben is birkát hámázont kell mondani.
Amikor egy teljes étkezésnél kevesebb mennyiséget eszik valaki, akkor szintén a „boré miné mözonot” áldást kell étkezés előtt elmondani.
Fotó: Pixabay, Pexels