Sávuotkor szokás tejes ételeket fogyasztani, ennek a szokásnak több oka is van: egyrészt az először fogyasztott tejes, majd később tálalt húsos étkezés szimbolizálja a Szentélybe sávuotkor vitt kenyéráldozatot, ami két kenyérből állt. Ez a szétválasztás ugyanakkor azt is jelzi, hogy betartjuk a kóserság szabályait, amit a tóraadáskor kaptak a zsidók, és ami előírja a tejes és a húsos ételek különválasztását.
Más magyarázók szerint őseink is tejes ételt ettek a tóraadás napján. Mivel ez szombatra esett, nem volt lehetőség az újonnan megkapott kósersági törvények szerint húst vágniuk, edényt kóserolniuk, stb, így tejes ételt ettek aznap.
Számmisztikai magyarázata is van a szokásnak. A héber chalav (tej) szó számértéke 40, ami megegyezik a napok számával, amit Mózes a hegyen töltött, amikor megkapta az Örökkévalótól a Tórát.
Az alábbiakban hagyományos, sávuotkor fogyasztott ételek receptjeit olvashatják.
LEVESEK
Halleves tejfelesen
2 közepes fej vöröshagyma,
1 evőkanál vaj,
1 kávéskanál liszt,
késhegynyi paprika,
só,
1/2 liter víz,
40 dkg halfej,
halfarok és -ikra,
2 db poharas tejfel vagy 2 tojás sárgája
Apróra megvágjuk a vöröshagymát, a vajon az átszitált liszttel vékony világos rántást készítünk, a hagymát finoman beleforgatjuk, együtt tovább pirítjuk, fűszerezzük, kevés vízzel felengedjük, simára dolgozzuk, tovább hígítjuk, majd beletesszük az előzőleg besózott haldarabokat, és párolni kezdjük. Amikor a halhús megpuhult, kiemeljük, kicsontozzuk. A színhúst visszahelyezzük, és tovább főzzük. Tálalás előtt a tejfelt vagy a tojás sárgáját finoman belekeverjük.
Mandulaleves
1/4 liter tej,
1 rúd vanília,
100 g hámozott, darált mandula,
4 tojássárgája,
2 evőkanál cukor
A tejben megfőzzük a vaníliarudat és a mandulát, megcukrozzuk, rövid ideig tovább főzzük. Amikor langyos, finom, lágy mozdulatokkal belekeverjük a tojássárgáját.
Főételek
HALAK
1 kg-os hal, 1 pohár kóser bor, 1 dl tejföl, 1 evőkanál liszt, 50g mazsola, 50 g mandula, cukor, só
A megtisztított halat kifilézzük, kivajazott halfőző edénybe tesszük, egy pohár kóser bort öntünk alá, és puhára pároljuk. Mikor a hal megpuhult, tálra szedjük. A tejfölt a liszttel, a megmosott és áztatott mazsolával, a szálasra vágott, megtisztított mandulával, kevés cukorral, egy csipet borssal és sóval elkeverjük, és a hallével összeforraljuk. A mártást a halra öntve tálaljuk.
Tejfeles csuka
1 kg-os csuka,
1 pohár tejföl,
1 evőkanál liszt,
ecet,
cukor,
só
A megtisztított csukát a halfőző edényben enyhén ecetes vízben megfőzzük, kiemeljük a vízből, és tálra tesszük. A főzőlébe a tejfölből, lisztből, sóval, cukorral édesített habarékot keverünk, összeforraljuk, és a halra öntve tálaljuk.
Rácos hal
Egy egész kóser hal (kb. 1 kg-os),
2-3 gerezd fokhagyma,
késhegynyi törött bors,
só,
3 fej vöröshagyma,
6-7 szem közepes nagyságú rózsakrumpli,
vaj,
tejföl,
paprika,
paradicsom
A megtisztított halat a zúzott fokhagymával, a borssal, sóval bekenjük, és kis ideig állni hagyjuk. A halsütő edényt kikenjük vajjal. A meghámozott és vékony karikára vágott krumplira helyezzük a felkarikázott vöröshagymát, és megsózzuk. A halat a hasával a krumpli-hagyma ágyra fektetjük. Oldalát bevágjuk, a nyílásokba paprikát és paradicsomot teszünk.Tejfölös vajjal locsolgatva sütjük meg a sütőben.
SÜTEMÉNYEK
250g liszt,
10g élesztő,
kevés tej,
200g vaj,
kevés cukor és só,
150g túró,
1 evőkanál szilvalekvár
Az élesztőt a cukorral és langyos tejjel megfuttatjuk, majd azt átszitált liszttel összegyúrjuk, és langyos helyen megkelesztjük. Míg megkel, kevés átszitál lisztet vajjal nyújthatóvá teszünk és a megkelt tésztához előkészítünk. A megkelt tésztát kinyújtjuk, majd a vajat rátesszük, és vele együtt nyújtjuk tovább. Ezután 4 részre hajtjuk úgy hogy először a két szélső részt hajtjuk a középsőig, hogy összeérjen, majd a másik két szélét is összehajtjuk. 20 percig letakarva pihentetjük, majd két alkatommal megismételjük az előbbi műveletet, 20-20 percenként. Ekkor kinyújtjuk a tésztát, belőle kis négyzeteket szabunk ki, közepüket túróval és lekvárral töltjük meg, a négy tésztasarkot összefogjuk, csúcsát kicsit megsodorjuk, hogy ne bomoljon ki. A tepsiben egymástól távolabb helyezzük el, mert sütés közben megdagad. Sütőben aranybarnára sütjük.
Tejes kalács
500g liszt,
2 tojás,
20g élesztő,
60-80g cukor,
60-80g vaj,
1 bögre tej,
csipet só,
1/2 citrom reszelt héja
Az élesztőt a cukros tejben megfuttatjuk, az átszitált liszthez adjuk a tojással együtt, amit ellenőriztünk, hogy ne legyen benne vércsepp. A sót és a reszelt citromhéjat is belekeverjük, és alaposan kidolgozzuk, hogy a tészta hólyagos legyen. Tetejét nagyon vékonyan és egyenletesen meghintjük liszttel, letakarjuk és megkelesztjük langyos helyen. Mikor megkelt, a vékonyan meglisztezett gyúrótáblán a tésztát kinyújtjuk. Felületét langyos vajjal vékonyan megkenjük, és összesodorjuk, kivajazott tepsibe téve, lassan kelni hagyjuk. Mikor teljesen megkelt, tetejét felvert tojással egyenletesen megkenjük, és mérsékelten meleg sütőben megsütjük.
Almás pite
500g liszt,
200g margarin vagy vaj,
1-2 tojás,
1/2 citrom leve és reszelt héja,
3-5 kanál tejföl, 6-7 nagyobb alma,
6-7 dkg darált dió,
20 dkg cukor,
késhegynyi őrölt fahéj,
csipet só
Az átszitált lisztből, a tojásból, a margarinból, a tejfölből, a cukorral és sóval jól eldolgozott tésztát gyúrunk. Az almát meghámozzuk, megreszeljük, összekeverjük a cukorral, és a fahéjjal ízesítjük. A tésztát két részre osztjuk és kinyújtjuk. Az első lapot a kikent tepsibe vagy formába helyezzük, megszórjuk dióval, majd ráöntjük a tölteléket. Erre azután rátesszük a második lapot, tetejét megszurkáljuk a villával, az elkevert tojással megkenjük, hogy kisüléskor szép fényes és piros legyen.