Egy új technológia segítségével kiszűrhetőek a hímnemű csibéket rejtő tojások s ezzel a baromfitenyésztés legszörnyűbb eljárása válhat feleslegessé – írja az Israel 21c.

Amikor Golda tojásait kék fénnyel világítják meg, a bennük lévő petesejt DNS-ében olyan parancs aktiválódik, mely megakadályozza a hímnemű csibék kifejlődését. Ez azért fontos, mert

a baromfiipar számára a hímnemű egyedek értéktelenek, hiszen nem tudnak tojást rakni és a húsuk sem piacképes, ezért azokat a tojásból való kikelésük után elpusztítják, általában hatalmas darálók alkalmazásával. Ez az eljárás évente 6-7 milliárd kiscsibe életébe kerül.

Az állatvédők már régóta szorgalmazzák e gyakorlat megszüntetését, azonban csak kevés helyen korlátozzák a hímnemű csibék tömeges elpusztítását. Ennek oka, hogy a hímnemű tojások kiszűrése egyelőre igen költséges eljárás, mely nagy beruházást igényel a termelőktől.

A problémára több izraeli start-up cég igyekszik olcsó és egyszerű megoldást találni. Az eggXYt cég a keltetés előtt vizsgálja meg a tojásban fejlődő csibe nemét, az Soos Technology pedig egy mesterséges intelligencia irányította keltetési rendszer segítségével változtatja a hímnemű embriókat tojásrakásra képes nőnemű embriókká. A molekuláris biológiával foglalkozó Huminn más módszert alkalmaz: a tojásokat több órán keresztül kék fénynek teszik ki, melynek hatására az átprogramozott DNS megállítja a hímnemű csibék kifejlődését, a nőnemű csibéknek azonban egyáltalán nem árt. A technológia kifejlesztése Juvál Cinnamonhoz, a Rison Lecionban működő Volcani Mezőgazdasági Kutatóközpont tudósához fűződik, aki a brit Könyörületes Állattenyésztés (CIWF) nevű szervezettel együttműködve dolgozta ki a forradalmi eljárást. A technológia megalkotása után hozták létre a Huminn start-up céget, melynek célja, hogy piacot szerezzen az új eljárásnak.

Fotó: Hana Oliver on Unsplash

Megszakítás