Budapesti tanácskozáson történészek és diplomaták keresték a válaszokat.
Mi lett a sorsa Raoul Wallenbergnek, a magyarországi zsidók ezreit megmentő diplomatának? Hetven éven keresztül csak tapogatóztak a történészek, és bár folyamatosan törekedtek a rejtély megoldására, még mindig nem tudjuk az igazságot. Miért annyira nehéz rálelni a válaszra? Elképzelhető, hogy az 1945-ben eltűnt svéd embermentő sorsának megismerését hozzá nem értés és bizonyos részletek eltussolása nehezítette? Tehetünk-e bármit azért, hogy az igazság kiderüljön?
E kérdések megválaszolását tűzte ki céljául az a neves kutatókból és fontos diplomatákból álló csoport, mely Budapesten gyűlt össze, hogy megvitassa a Wallenberg-kutatás eddigi eredményeit és jövőbeli céljait. A kerekasztal tanácskozást Susanne Berger történész vezette, a megjelentek között volt Takács Szabolcs, a magyar kormány európai uniós ügyekért felelős államtitkára, Magyarics Tamás, a magyar külügyminisztérium észak-amerikai osztályának vezetője, Ilán Mor Izrael Állam budapesti nagykövete, Colleen Bell, az Egyesült Államok budapesti nagykövete, illetve Csehország, Hollandia és Ausztria Magyarországra akkreditált nagykövetei. A tanácskozáson részt vett Heisler András a MAZSIHISZ elnöke, valamnt a Wallenberg család több tagja is.
Meddig élt Wallenberg a háború után? Valóban 1947. júliusában hunyt el? Erre a kérdésre Marvin Makinen, a Chicagói Egyetem professzora keresett válaszokat a moszkvai Vlagyimir börtön egykori rabjainak tanúvallomásai segítségével.
A tanácskozást követően péntek esti zsinagógai istentiszteleten emlékeztek meg Raoul Wallenbergről.
Forrás: Arutz7