A Netflixen futó Kamaszok című sorozat villámgyors népszerűsége nemcsak a témaválasztás érzékenységét, hanem a társadalmi szükségletet is tükrözi: értenünk kell a mai tinédzsereket, ha valódi kapcsolatot szeretnénk velük kialakítani. Dr. Bernschütz Mária generációkutató szavaiból kirajzolódik, milyen hatalmas szakadék alakult ki a különböző korosztályok között – és hogy ezt a szakadékot csak párbeszéddel és kíváncsisággal lehet áthidalni.

A zsidoprogramok.hu oldalon meghirdetett Kamaszok és titkaik című június 10-i kerekasztal-beszélgetés egyik kiemelt szakértője Dr. Bernschütz Mária generációkutató, aki arra figyelmeztet: „A szülőknek meg kell érteniük, hogy azokkal a módszerekkel, amelyekkel őket nevelték, már nem lesznek képesek a saját gyerekeiket nevelni.” A digitális világ radikálisan átírta a kamaszok működését – és a felnőtteknek ezzel lépést kell tartaniuk.

Kamaszok 2.0 – új világ, új szabályok

A mai kamaszok már egy egészen más világba születtek bele, mint akár tíz évvel ezelőtti társaik. Bár jogilag még nem számítanak felnőttnek, gondolkodásmódjuk, kapcsolataik, és mindennapi működésük sokszor érettebbnek, de legalábbis másként szervezettnek tűnik. Ennek megértése nemcsak pszichológiai, hanem társadalmi feladat is, különösen a szülők részéről.

Bernschütz Mária generációkutató, mentálhigiénés segítő szerint a digitális világ hozta el azt a generációs törést, amit ma már kézzelfoghatóan tapasztalunk. Az online világ már három generáció gyermekkorában is jelen volt, de a mostani tinédzserek azok, akik ebben nőttek fel, és akiknek már természetes működési terepe lett az internet.

„Nem lehet mindent látni a szobán belül sem”

Sok szülő gondolja, hogy ha a gyereke otthon van, „nem lehet baj” – a szakértő azonban épp e téves biztonságérzetre hívja fel a figyelmet. Az internet nem zárható ki a gyerekszobából, és nem is ellenőrizhető teljes mértékben. Dr. Bernschütz Mária hangsúlyozza, hogy „az internet használatát teljes mértékben egyetlen szülő sem ellenőrizheti, és ez akár tragédiákhoz is vezethet.” Ezt a Kamaszok sorozatban bemutatott események is érzékletesen példázzák.

Emojik, amik fájnak – kódolt nyelven élnek a kamaszok

A felnőttek sokszor nem is értik, mit mondanak egymásnak a gyerekek, és nem csak azért, mert nem figyelnek eléggé. A mai kamaszok ugyanis gyakran nem szavakkal, hanem emojikkal kommunikálnak, és ezeknek saját jelentéstartalmuk van, amit a kívülálló csak nehezen tud megfejteni.

Bernschütz Mária szerint:

„Ahhoz, hogy a szülők igazán megértsék a saját gyermekeiket, tudniuk kell, hogy egy konkrét kifejezés vagy emoji pontosan mit jelent.”

Egy emoji ma már akár súlyosabb üzenetet hordozhat, mint tíz mondat, és ha ezt nem ismerjük fel, könnyen elsikkadhatnak a figyelmeztető jelek is.

Nem tiltani, hanem kapcsolódni kell

A tiltás nem megoldás – ez az egyik legfontosabb üzenete Bernschütz Máriának. A digitális eszközök nem iktathatók ki a kamaszok életéből, hiszen ezek révén kapcsolódnak egymáshoz. Ehelyett a bizalomra kell építeni, és arra törekedni, hogy a gyerek merjen fontos dolgokról beszélni a szüleivel.

A szakértő szerint a felnőttek sokat tanulhatnak ettől az új generációtól, ha nyitottak maradnak:

„Most érkeztünk el oda, hogy valóban látszik a generációk közötti különbség.”

A cél nem az, hogy „átneveljük” a kamaszokat – hanem hogy megértsük, hogyan gondolkodnak, és miért.

Kamaszok és titkaik: egy este a megértésről

A Kamaszok és titkaik című kerekasztal-beszélgetés erre az értő figyelemre és nyitottságra épít. Június 10-én a Zsilipben Bernschütz Mária mellett ők fognak beszélgetni: Bacsó Flóra kapcsolódónevelés-oktató, Fribék Judit rendőrszázados a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztály Nyomozó Osztályától, Nkanyimuo Bruno, a Maimonidész Angol-Magyar Kéttannyelvű Gimnázium tanulója, valamint Glitzenstein Sámuel rabbi, a beszélgetést pedig Boglacsik Tímea kapcsolati erőszak és emberkereskedelem szakértő moderálja majd.

– segítenek eligazodni a kamaszok világában, akik nap mint nap dolgoznak azért, hogy az eltávolodó generációk újra szóba álljanak egymással.

A résztvevők nemcsak a digitális tér kihívásairól, hanem a kommunikációs minták változásáról, a kortárs kapcsolatok működéséről és a szülői szerep átalakulásáról is beszélgetnek majd.

Jelentkezés és bővebb információ a zsidoprogramok.hu oldalon.

A cikk eredetije a 168ora.hu oldalon jelent meg.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás