Izraeli kutatók kiemelkedő eredményt értek el a statisztika területén, amelyért elnyerték a Nobel-díj belga megfelelőjét, a rangos Rousseeuw-díjat.

A három izraeli kutató a Tel Aviv-i Egyetem három professzora. Joav Benjamini, Daniel Jekutieli és Ruth Heller úttörő módszertanukkal forradalmasították a kutatási eredmények ellenőrzését, segítve a tudósokat a valódi felfedezések elkülönítésében a véletlenszerű eredményektől.

Joav Benjamini, Daniel Jekutieli és Ruth Heller decemberben a Leuveni Katolikus Egyetemen tartott ünnepségen vehette át az 1 millió dolláros Rousseeuw-díjat. Történt mindez annak ellenére, hogy a helyszínen tüntetések zajlottak, és az ország számos más egyetemi kampuszán is bojkottálják Izraelt – emlékeztet beszámolójában az israel21c.org.

Izraeli kutatók kiemelkedő elismerése

A két éve létező Rousseeuw-díjat a Baudouin Király Alapítvány ítéli oda, és a statisztika területén tett olyan kiemelkedő kutatásokat ismeri el, amelyek mélyreható hatást gyakorolnak a tudományra és a társadalomra. Baudouin király 1951-től 1993-ban bekövetkezett haláláig uralkodott Belgiumban.

Az izraeliek a kutatási eredmények ellenőrzésére szolgáló úttörő módszertanukért kapták az elismerést. Módszerük lehetővé teszi a kutatók számára, hogy a kísérletekből származó nagy adathalmazok kiértékelésekor megkülönböztessék az értelmes eredményeket a hamis felfedezésektől, segítve a tudósokat a valódi eredmények felfedezésében.

Az áttörés egy olyan ősi dilemmával foglalkozik, amellyel a tudósok számos tudományágban szembesülnek: vagy nem jelentenek be egy ígéretes felfedezést, mert az eredmény esetleg a véletlen műve lehet, vagy folytatják és publikálják, bár az állítások ingatag alapokon nyugszanak. A kutatás ebben próbál segíteni.

Megszakítás