A 2001-ben, a terrortámadást követően költözött az Adler-család Izraelbe. Az elmúlt tizenhárom évben számos dolgot megtanultak, erről Rivkah Adler mesélt egy interjúban. 

A középkorú Adler-család tizenhárom évvel ezelőtt települt át az Egyesült Államokból Izraelbe. Kényelmes életet, jól fizető állásokat, kiterjedt baráti kört és számtalan családtagot hagytak maguk mögött. Alább Rivkah Adler számol be arról, hogy milyen tapasztalatokat gyűjtött új hazájában az elmúlt időszakban – olvashatjuk a JPost cikkében.

Ezért döntött a család az Izraelbe költözés mellett 

Alapvetően nem terveztük, hogy Izraelben éljünk, ám bennem mindent megváltoztatott a 2001. szeptember 11-i terrortámadás és az alija mellett döntöttem. A férjem és a gyerekek nem támogatták az elképzelésemet. A férjem népszerű rabbi volt egy Baltimore-i zsinagógában, én a zsidó oktatásban dolgoztam, volt egy szép, nagy házunk kandallóval és két autóval a garázsban, a gyerekek pedig jól érezték magukat a közösségben és az iskolában. Addig unszoltam azonban őket, míg 2003-ban kompromisszumot kötöttünk, és vásároltunk egy kis lakást a Jeruzsálem tőszomszédságában fekvő Máále Ádumimban. Innentől fogva gyakrabban utaztunk Izraelbe, de ezután még nehezebben viseltem, hogy mindannyiszor vissza kellett térnünk Amerikába.

Időközben azonban lassanként megváltozott a családom hozzáállása az alijához, és végül ők is a költözés mellett foglaltak állást. 2011-ben végül izraeli állampolgárok lettünk. Eleinte Máále Ádumimban éltünk, majd átköltöztünk véglegesnek szánt otthonunkba, a szintén Jeruzsálem vonzáskörzetében fekvő Efrátba. A gyerekek időközben mind megházasodtak és már két szabre (Izraelben született) unokával büszkélkedhetünk. Az alija utólag is remek döntésnek bizonyult, hálás vagyok minden itt töltött napért. A tizenhárom év alatt összegyűlt tapasztalataimat pedig az alábbi tizenhárom pontban foglaltam össze:

Izrael egy igen összetett hely

Néha még ma is megrémülök a gondolattól, hogy a Közel-Keleten élünk. A politika, a biztonsági helyzet, a történelem, a kulturális különbségek… El kell fogadni, hogy ez egy őrült hely és felnőttként érkezve sohasem fogom teljes mértékben kiismerni és megérteni ezt az országot.

Mindig bevándorló leszek

Eleinte, amikor még csak turistaként jártam Izraelbe, csak a jó dolgokat láttam meg. Most, hogy már jó ideje itt élünk, azért látom a hiányosságokat is. Ettől nem rajongok Izraelért kevésbé, de tudom, hogy sok mindennel sohasem fogok kiegyezni és a kultúrának sem leszek teljesen a része. Bizonyos szempontból örökre bevándorló maradok.

Spiritualitás nélkül nem lehet teljes mértékben értékelni ezt az országot

Amikor először jártam Izraelben, sokkot kaptam a szemetes utcáktól, a megszámlálhatatlan kóbor macskától és a piacon árusított sütemények felett keringő legyek hadától. Manapság sokkal inkább a gyönyörű részletekre és a mindenhol felfedezhető szentségre fókuszálok. A jeruzsálemi hegyek csillogására a lemenő napfényben, a mezőn poroszkáló nyájra, a szombat beállta előtti hirtelen csendre, az autópálya mellett délutáni imát mondó sofőrre.

Izrael összekapcsolja a kultúrákat

blue and white flag on pole

Amellett, hogy Izrael a zsidó nép nemzeti otthona, egyben a Biblia földje is, mely ezáltal sokak számára fontos és szent. Korábban szinte egyáltalán nem ismertem vallásos keresztényeket, most viszont számtalan Izraelért rajongó protestáns barátom van szerte a világból, akik őszintén szeretik ezt az országot és örömüket lelik abban, hogy a zsidók visszatértek őseik földjére és újjáépítik Izraelt.

Az anyagi javak kevésbé fontosak

Amerikában hatalmas házunk volt, méretes pincével és kerttel. Most egy jóval kisebb lakásban élünk, ezért sok mindentől meg kellett válnunk. Rá kellett döbbennem, hogy rengeteg felesleges tárgyat halmoztunk fel, melyekre semmi szükségünk sem volt valójában. Amerikában folyton elkapott a vásárlási láz. „Ilyen színű bögrénk még nincs és csak 1.99 dollár!”, és már repült is a kosárba. Izraelben a vásárlás nem szórakozási forma, hanem szükségszerű és gyorsan lerendezendő feladat. E hozzáállás kialakításához persze az is nagyban hozzájárult, hogy itt minden a többszörösébe kerül…

Gazdagabb lelki élet

Bár Amerikában is vallásos életet éltem, a lelkemet Izraelben fedeztem fel igazán. Olyan mélységben tudom elsajátítani itt a zsidó bölcsességet, amire korábban nem volt lehetőségem. Érzem a messiás közeledtét, látom a megváltás jeleit. Amióta alijáztunk, sokkal magasabb szintű spirituális életet élek.

Küzdelem a héber nyelvvel

Egészen fiatal korom óta tanulok héberül és rengeteget fejlődtem, amióta itt élünk. Ma már folyékonyan beszélem a nyelvet, de még messze vagyok az anyanyelvi szinttől. Azt, hogy honnan jöttem, az első szó után mindenkinek világos és ez örökre így is marad.

Mértékegységek

Amerikaiként nem volt egyszerű megbirkózni a metrikus rendszerrel. Itt nincs mérföld, font, uncia, Fahrenheit, stb. A hőmérsékletet még mindig nehezen tudom értelmezni, ezért a következő átváltást alkalmazom: 30 – forró, 20 – kellemes, 10 – hideg, 0 – fagyos.

A jótékonyság itt népsport

Izraelben a mindennapok szerves része a másokon való segítés, az adakozás az apró szívességek tétele. A szomszéd elhozta a gyógyszeremet, én elvittem különórára a gyerekét, a jövő szombaton, amit a lányunknál töltünk, egy vadidegen család alszik majd a lakásunkban, mert a barátaink bár micvát tartanak és a dél-afrikai unokatestvérének és családjának nem találtak máshol helyet. Egyébként a cikk megírása előtt egy öttagú családnak főztem vacsorát, mert az anyuka szült, és két hétig mindig valaki más visz nekik ételt. Naponta háromszor. Mindezt a legnagyobb természetességgel teszi meg mindenki.

Fantasztikus zöldségek és gyümölcsök

fruits, food, market, market stall, raspberries, black berries, berries, healthy, vitamin, nutrition, fresh, produce, organic, vegan, fruits, market, market, market, market, market, vegan

 

Nagyon élvezem a remek ízű és az általános magas árszint ellenére megfizethető nagyszerű zöldségeket és gyümölcsöket. Az izraeli élelmiszer áruházakban a máshol megszokottnál sokkal nagyobb területet foglal el ez a részleg és az emberek élnek is a lehetőséggel.

A kapcsolatok ereje

Ameddig Amerikában éltünk, azt hittem, hogy a Facebook csak szórakozásra való, pl. megnézhetem, hogy hány gyereke van az óvodai barátnőmnek és merre voltak nyaralni. Izraelben rádöbbentem, hogy az itt kialakított ismerősi hálózatra az élet minden területén támaszkodhatok. Bármi kérdésem, problémám adódik, akad egy csoport, ahol segítenek, válaszolnak, összehoznak a megfelelő emberrel És mindezt az anyanyelvemen!

Micsoda társaság!

Hála Istennek, az utóbbi évtizedekben rengeteg új bevándorló érkezik Amerikából, köztük megannyi nagyszerű ember, akiket öröm megismerni. Amikor elmesélik az alijájuk történetét, hogy milyen akadályokat kellett legyőzniük, milyen áldozatokat hoztak és hogyan illeszkedtek be új hazájukba, mindig elönt a lelkesedés és a büszkeség.

A zsidó életérzés pótolhatatlan

Az, hogy a bibliai történetek helyszínein élünk, az autóbusz boldog hanukát, jó bepecsételést és könnyű böjtöt is kíván a kijelzőjén, az üzletek árukínálata az aktuális ünnep szokásait tükrözi, pénteken mindenki sábát sálommal üdvözöl, nagyszerű élmény. Mindenhol jó, de legjobb otthon!

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás