Az ahava héber szó, azt jelenti: szeretet. Isaac és Mushky Stell, az Újbudai zsinagóga rabbija és rebecenje ennek a jegyében nagyszabású vállalkozásba fogott.
Isaac és Mushky Stell minden héten több tucat adag ételt főznek, sütnek és csomagolnak be önkéntesek segítségével, majd pedig kiszállítják azokat. Mivel a XI. kerület a főváros egyik legnagyobb kerülete, itt sokan élnek, akik éppen olyan élethelyzetben vannak, hogy erre a szeretetcsomagra átmenetileg szükségük van.
A segítségnyújtás micvája Isaac Stell rabbinak különösen fontos. Egy korábbi interjújában, amely a neokohn-on jelent meg, elmondta, hogy gyermekkorától kezdve, különösképpen a jesivában, sok önkéntes munkát végzett. Elsődleges szándéka az volt, hogy erősítse a zsidó közösséget bárhol, ahol éppen részt vesz valamiféle önkéntességben. Ennek tükrében nem meglepő, hogy nekivágtak ennek a projektnek. Stell Isaac rabbival és Stell Mushky rebecennel beszélgettünk.
Isaac és Mushky Stell a kezdetektől az Újbudai zsinagóga élén
– Milyen micvát teljesít az Újbudai zsinagóga közössége, amikor az Ahava-program keretében ételt készít és kiszállít?
– A Tórában írva van, hogy nemcsak a szellemi, hanem a fizikai állapotról is gondoskodni kell, mert a kettő összefügg. A lélek test nélkül és a test lélek nélkül nem létezik. A lubavicsi Rebbe azt mondta, hogy minden zsinagógában, minden Chábád-házban legyen olyan program, amelyen a fizikai állapotról is gondoskodunk. Ez lehet étel, annak a kiszállítása is. Van egy régi zsidó szokás, hogy minden héten sábesz előtt szokás adományt adni ételcsomag formájában. Ez a jó cselekedet (gmilut hászádim) micvája, hiszen az adomány nemcsak pénzzel történhet, hanem étellel is.
– Kik lehetnek a kedvezményezettjei ennek a programnak?
– Tudjuk, hogy sok az egyedülálló, idős ember, de vannak speciális helyzetben lévők, mint a nők a szülés után, a család nélkül élők, a kórházban hosszabb időt eltöltő és onnan hazakerülő emberek, és még olyanok, akik más okból kerültek nehéz helyzetbe. Nem is adománynak nevezzük ezt ilyenkor, hanem inkább gondoskodásnak: abban segítünk, hogy a közösségben az emberek érezzék azt, hogy nincsenek egyedül. Nem feltétlenül az ételre szorulnak rá, hiszen van állásuk, megélhetésük, nyugdíjuk stb., hanem éppen most olyan helyzetben vannak, hogy az lehet a segítség, hogy készételt kapnak, nem kell főzniük. Vagy ha például nehezen mozognak, ebben a helyzetben ne legyenek magukra hagyva. Az önkénteseink ilyenkor néhány jó szóval és egy kis beszélgetéssel is „szolgálnak”, ami nagyon jólesik mindenkinek.
Nagyon sokan keresik a családot segítségért
– Hogyan találja meg az embereket, akiknek szükségük lehet erre?
– Kb. 1000 családdal vagyunk kapcsolatban a XI. kerületben, és a személyes beszélgetések, telefonhívások során megtudjuk, hogy kik azok, akiknek szükségük lehet egy ilyen csomagra és közülük sokan soha nem kérnének ilyen segítséget. Vannak azonban, akik igen, és nagyon sokan írtak nekem, ezért kerestünk megoldást erre. Így ez kicsit más, mint a népkonyha, ami szintén nagyon fontos, de vannak olyanok, akik nem tudnak kimozdulni a lakásukból, vagy ha igen, szégyellik azt, hogy sorban kell állniuk egy tál meleg ételért, jó szóért.
– Van-e lehetőség területileg kiterjeszteni a programot?
– Már megtörtént, először Újbudán kezdtük, de van olyan önkéntesünk, aki nem is a kerületben lakik. Kezdettől fogva eljutunk más kerületbe is, Budapest egész területére szállítunk.
– A közösség hogyan vesz részt az Ahava-projektben?
– Pontosan azért találtuk ki így az Ahavát, hogy legyen ez is egy közösségi program, hiszen ilyenkor a közösség tagjai együtt főznek és állítják össze a csomagokat. Ez összehozza a közösséget és tudjuk gyakorolni azt is, hogy milyen jó adni másoknak, így számukra is egy jó élmény ez.
Adni jó!
– Milyen további terveik vannak ezzel kapcsolatban?
– Szeretnénk Magyarországon olyan hangulatot teremteni, amelyben érezhető, hogy adni jó. Az első fázisban vagyunk, az az elképzelésünk, hogy kialakítunk egy ipari konyhát, ahol közösségünk tagjai együtt tudnak főzni egy szakáccsal, aki közben tanítja is őket a konyhai fogásokra. Ez ugyanakkor szórakozás is és azt az ételt utána kiszállítjuk. Úgy tervezzük, hogy iskolákból tudnak jönni akár egész osztályok, vagy születésnapot is lehet így ünnepelni, hogy főznek, közben megtapasztalják, hogy milyen jó adni. Hiszen – hogyha fizikai dolgokról beszélünk –, ha adunk valakinek, akkor nekünk kevesebb lesz. Amikor viszont szellemi dologról van szó, vagy a főzés esetében a beletett munkáról, akkor mi kapunk és attól többek leszünk, hiszen ha a másik embernek jó, akkor nekünk is sokkal jobb.
– Hogyan tud segíteni az, aki szeretné megtapasztalni az „Ahava-érzést”?
– Három módon lehet segíteni: önkéntesként lehet jönni főzni, szállítani, de adományozni is lehet pénzt a projektre az alábbi linken. Itt számos ügyre adakozhat. Válassza ki az Újbudai zsinagógát, ha az Ahava projektet szeretné támogatni:
Szeretettel várjuk mind az önkénteseket, mind az adományozókat.
Stell Mushky rebecen felelős a projekt gyakorlati megvalósításáért. Csütörtökön délutánra összekészíti az alapanyagokat és mire az önkéntesek megérkeznek, már minden készen áll. Általában készül egy leves, egy saláta, sütemény, és nem maradhat el a bárhesz sem. Gondos, szép csomagolást kapnak és így kerülnek be táskákba. Amikor minden megvan, akkor indulhat a szállítás, amit szintén az önkéntesek végeznek. Mivel egyre több adag étel készül, csütörtökön és pénteken is útra kelnek a segítők és egy-egy jó szó kíséretében átadják az embereknek.
Mushky elmondta, hogy az ötlet már régóta foglalkoztatja őket Isaac-kal és tavaly ősszel találkozott a Budapesten élő Sofiával, akivel az önkéntességről, a jó cselekedetekről kezdtek beszélgetni és nem sokkal később megszületett az Ahava-projekt ötlete.
„Az ahava szó azt jelenti, szeretet – magyarázza Mushky, aki maga is részt vesz a főzésen és irányítja a munkameneteket –, ezért is szerepel a csomagolásokon a Szeretettel főzünk! mondat. Az önkéntesek száma és összetétele néha változik, de ez egyáltalán nem baj: minél többen részt vesznek ebben, annál jobb. Remek hangulatban telnek a főzések, igazi csapatépítők ezek. Nagyon szeretem a munka közbeni hangulatot, megismerem az önkéntes közösségi tagjainkat is, sokat beszélgetünk ilyenkor.”
Arról, hogy mi a különlegessége az újbudai Ahava-projektnek, Mushky azt mondja: „Az ételek készítésénél ügyelünk a szabályok betartására, hogy minden kóser legyen. Általában egy friss zöldségekből álló salátát készítünk, egy tartalmas, húsos levest, van mindig valamilyen desszert, ami süti szokott lenni, és természetesen chálát is küldünk. Az önkénteseink beszámolói szerint mindenhol nagyon örülnek a csomagnak. Isaac előzetesen mindenkivel beszél, akihez érkezik az étel, hogy számítsanak rá, így nem meglepetésként kopogtat be egy-egy önkéntesünk valakihez. Remélem, idővel tudjuk bővíteni a kapacitásunkat és egyre több embernek tudunk segíteni, hiszen ez nagyon fontos nekünk.”
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.