„A 2023. október 7-én elkövetett tömeges vérengzést a Hamász terroristái nem csupán Izrael, hanem az egész zsidóság elpusztítása kezdetének tekintik” – mondta Isaac Stell, az újbudai zsinagóga rabbija azon közös imán, amelyet a fekete szombatot követő 100. napon tartottak a zsinagógában. Legalább 129 férfit vártak ide, éppen annyit, ahány Gázában fogva tartott túszról tudtunk. A program meghirdetését követően érkezett a hír, hogy a Hamász fogságában – hivatalos adatok szerint – 136-an vannak. (A kiszabadulásukért és a harcoló izraeli katonákért imát mondók száma ezt is meghaladta!) „A terroristák nyilvánvaló célja az – fűzte hozzá a rabbi, hogy felszámolják a zsidó gondolatok terjedését, s szélesebb utat nyissanak az antiszemitizmusnak.

Gyilkosságaikkal, túszok ejtésével egy olyan morális nép kiirtására szövetkeztek, amely etikai alapokon áll.”  

A közös ima – a szolidaritás mellett – annak jegyében született, hogy ki-ki tegyen valamit Izrael biztonságáért és ennek jegyében rakjon mindenki tfilint.

Az áldott emlékű Lubavicsi Rebbe 1967-ben, a hatnapos háború idején tfilinkampányt indított. Ennek hatására – emlékeztetett Isaac Stell rabbi több mint 100 ezren kötöttek Izraelben tfilint. A Lubavicsi Rebbe elégedett volt kezdeményezésének sikerével, de azért megjegyezte: „Csak?” S a tfilint megtette hatását a szellemisége győzedelmeskedett akkor, az izraeli hadseregnek a túlerővel szemben sikerült a maga javára fordítani a háború kimenetelét, sikerült felülkerekednie az ellenségen. 

Tudvalevő, hogy a tfilin micvája nem csupán arra a személyre hat, aki feltekeri. Nemcsak annak fontos, aki a szombat és ünnepnapok kivételével mindennap felteszi, hanem mindannyiunk számára az, és aki legalább egyszer felteszi, védelmet biztosít az egész zsidó népnek.

A tfilin micvájának betartása nemcsak személyes ügy, hanem az egész zsidó közösséget érintő cselekedet. Amellett, hogy a tfilin viselésével szoros kapcsolatot alakítunk ki az Örökkévalóval, egyben őseinkkel is összekapcsolódunk, hiszen évezredek óta ők is e micvával kezdték a napot, illetve reményt ad arra, hogy a leszármazottaink is betartják majd e fontos előírást. A tfilin így egyszerre köt össze a Teremtővel, a múlttal, a jövővel és Izrael egész népével.

A Tóra jelnek hívja a tfilint Izrael és az Örökkévaló között.

Fontosságát kiemeli, hogy emellett csak még két ilyen jel van: az egyik a brit milá, a körülmetélés, a másik pedig a szombat. A brit milá a szövetség jele, amely folyamatos, ehhez társul a hétköznapokon a tfilin, a hetedik napon pedig maga a szombat szentsége a jel. A szombat a bibliai ünnepekre utal, ezért a tfilint csak a hétköznapokon viselik.

A tfilint felkötő férfiak egy-egy fogva tartott túsz képének felmutatásával azonosultak a kiszabadításukért Gázában harcoló izraeli katonákkal. Egyik harcos édesapja Tomi Löwinger magyarul mondott imát, folytatva Tzemy Bassman rabbi héber nyelvű fohászát.

A legerősebb titkos fegyverünk

Újbudán tfilinrakással álltak ki a több, mint 100 napja elrabolt túszok mellett.

Megszakítás