Vasárnap Izraelben és világszerte mély fájdalommal emlékeztek meg a 100. napról – ennyi ideje vannak fogságban azok, akiket a Hámász október 7-i támadása során elraboltak és Gázába hurcoltak. Az azóta kiszabadult túszoktól tudjuk, milyen iszonyatos körülmények között vannak a fogságban tartottak és milyen bántalmazásokat szenvednek el nap nap után, mélyen a föld alatt orvosi ellátás és az életmentő gyógyszereik nélkül.

Miközben a túszok családtagjai egésznapos demonstrációkon követelték szeretteik szabadon bocsátását, aközben a közösségi médiában számos kampány indult, hogy fölhívják a figyelmet a túszok helyzetére. Sporteseményeken és más rendezvényeken tűntek föl a sárga szalagok, ami a gázai fogságban lévők melletti kiállás szimbóluma lett.

Magyarországon egy különleges tfilin-kampánnyal emlékeztek meg a 100. napról, hogy közös imával és ennek a különleges micvának a teljesítésével nyújtsanak spirituális erőt a túszoknak és családtagjaiknak, valamint a Gázában harcoló katonáknak.

„Az volt az elképzelés, hogy minden túszért tegyen valaki tfilint és ezt sikerült megvalósítanunk.” – meséli Stell Jicchák újbudai rabbi, a program szervezője. – „Lenyűgöző volt az emberek elkötelezettsége. Rengeteg erőt lehetett meríteni abból az összefogásból és egységből, ami áthatotta az egész programot.”

A program ötletét a lubavicsi Rebbe, Menáchem Mendel Schneerson rabbi 1967-es tfilin-kampányából merítették, amit a hatnapos háborúban harcolókért indított. Mint mondta, a mi titkos fegyverünk a tfilin, hiszen a Talmud szerint a Tóra szavai: „És látják a föld minden népei, hogy az Örökkévaló nevével neveztetsz és félnek majd tőled” (5Mózes, 28:10) az imaszíjakra utalnak.

A tfilinrakás különösen nagy spirituális erőt képes adni, ezért választották ezt a micvát a szervezők. „Sokféle megmozdulás volt, demonstrációk, felvonulások, amiken hivatalos beszédek hangzottak el. Ez egy másféle összejövetel volt a túszokért, egy spirituális segítségnyújtás a közös ima erejével.”

A micvát bármely, 13. életévét betöltött zsidó férfi gyakorolhatja. Aki pedig elkötelezné magát, hogy minden nap fölveszi az imaszíjakat, de nem tud akár több száz dollárt költeni rá, annak is tud segíteni Stell rabbi, hiszen rajta keresztül is folyamodhatunk a tfilin-bankhoz segítségért. Ez a nonprofit szervezet egy jelképes összegért adomány tfilint olyanoknak, akik vállalják, hogy mindennap az imaszíjakkal fognak imádkozni.

Sokan saját tfilinnel érkeztek, míg azoknak, akiknek (még) nincs imaszíja, a szervezők biztosítottak. Voltak olyanok is, akik még nem tudták, hogy kell helyesen használni az imaszíjakat, nekik a közösség mástagjai és önkéntesek segítettek. „Összeállítottunk egy külön füzetet, aminek segítségével mindenki megismerkedhet ezzel a nagyon fontos micvával.” – magyarázza Stell rabbi. Emellett kinyomtatták a túszok képeit, rajta a héber nevükkel: „Minden résztvevő kvázi ’örökbefogadott’ egy túszt, érte imádkozott a tfilinrakásnál, majd hazavihette ezt a képet, hogy otthon is tudjon erre a túszra gondolni, imádkozni és micvákat csinálni a biztonságáért.” A résztvevőket le is fotóztak ezekkel a lapokkal, és a képeket eljuttatták a foglyok családtagjainak is egy rövid üzenettel arról, hogy hol és hogyan imádkoztak a szeretteikért. „Nagyon meghatotta őket, hálásak volta és sok visszajelzést kaptunk arról, mennyire fontosnak tartják az ilyen eseményeket.”

Ezután közösen zsoltárfejezeteket mondtak a résztvevők Glitsenstein Chaim Saulnak, a Nagy Fuvaros utcai zsinagóga rabbijának vezetésével. Majd elhangzott a Mi sábérách áldás a sebesültek gyógyulásáért. Először Basman Tzemmy rabbi énekelte különlegesen szívhez szóló dallammal héberül. Ezután az újbudai közösség egyik tagja, Löwinger Tamás, akinek a fia, Ben, Gázában harcol, magyarul imádkozott a katonák biztonságáért és sikeréért. Végül Halmos Gábor vezetésével a résztvevők elénekelték az Am Iszráél cháj dalt – ez a mondás, ami azt jelenti „Izrael népe él” október 7. óta az összefogásnak lett a jelszava.

„Sokszor mondjuk el, amikor a zsidó népről, az egymás iránti felelősségről és szeretetről tanítunk, hogy a zsidó nép egy egységet alkot. Mind egy test-egy lélek vagyunk. Azonban néha úgy érezzük, ez a mondás valahogy elkopott, mintha üres szlogen lenne. Október 7. óta azonban újra látjuk és érezzük, hogy ez mennyire valóságos dolog. A zsidó nép valóban egy test és egy lélek. Ezen az eseményen különösen erősen lehetett érezni az egységet, hogy valóban egyek vagyunk. Mind azért voltunk ott, hogy a testvéreinkért imádkozzunk és tényleg testvéreknek éreztük egymást. Ez nem egy üres szófordulat volt csak.” – folytatja Stell rabbi, kiemelve, hogy a résztvevők már fél órával az esemény kezdete előtt megérkeztek, ami ritkaság zsidó programok esetében. „Lehetett érezni, hogy az emberek mennyire akartak segíteni és részt venni abban, amit a túszokért és a katonákért meg tudunk tenni.”

„Mindenki szeretne segíteni, részt venni valamilyen módon Izraelben élő testvéreink támogatásában.” – teszi hozzá Stell rabbi – „Október 7-én mindannyiunkat besoroztak: még ha nem is vagyunk ott fizikailag a harctéren, spirituálisan mi is részt veszünk a háborúban a katonák és a túszok biztonságáért mondott imáinkkal és azzal, hogy az érdemükben Tórát tanulunk. Mi ezzel tudjuk elősegíteni a győzelmet.”

 

https://www.facebook.com/search/top/?q=ujbudai%20zsinagoga

Megszakítás