Hősök egymás közt – egy új izraeli rehabilitációs program a Vaskardok hadműveletben megsérült katonákat és a hadseregben szolgáló, fogyatékkal élő fiatalokat egyesít, írja az Arutz7. A Hemed nevű mosávban (mezőgazdasági település) üzemelő program célja, hogy kölcsönösen reményt adjanak egymásnak és közösen gyógyuljanak. Az első évfolyam programzáró ünnepségét ugyan légvédelmi szirénák hangja szakította meg, de a résztvevők számára így is rendkívül megható volt a ceremónia.

A kezdeményezés elindítója és igazgatója, Ávivit Málká Ben-Gáon így írta le ezeket a pillanatokat: „Ahogy felbőgtek a szirénák, erőteljes és érzelmektől fűtött pillanatokat éltünk át. A sérült katonák ráfeküdtek a Különlegesen egyenruhában program katonáira [hogy testükkel védjék őket], megölelték, megnyugtatták őket – ahogy a bajtársak teszik a csatatéren. A mély kapcsolódás pillanatai voltak ezek, melyekben nyilvánvalóvá vált a program valódi ereje – sebesült katonák és sérült fiatalok támogatják egymást, még a legnehezebb percekben is. Látszott, ahogy egyes résztvevők megrettentek, mások pedig megpróbálták őket megnyugtatni, voltak, akik még énekeltek is, hogy oldják a feszültséget. Nem sokkal azután, hogy elhallgattak a szirénák, a zenekar játszani kezdett, és egyszer csak mindenki teli torokból énekelt. Ez a közös éneklés megnyugtató hangulatot teremtett. Parancsnokok, adományozók, civilek, a szervezet dolgozói, vallásos és szekuláris emberek, fogyatékkal élők és ’normatív’ társaik – mindenki a földön volt, védte magát és egymást. Hihetetlen, erőt sugárzó és megható látvány volt, abban a pillanatban mindenki egyenlő volt, háttértől vagy helyzettől függetlenül.”

A Hősök egymás közt a Különleges Gyermekekért nevű kezdeményezés programja. Ez az a szervezet, amelyik a Különlegesen egyenruhában elnevezésű programot is működteti a hadseregen belül, erről már több alkalommal írtunk. A Hősök egymás közt célja a csoportos rehabilitációs folyamat, melynek során két, láthatólag eltérő csoport tagjai találkoznak, és megosztják egymással tapasztalataikat a küzdelem, az erő és a kitartás kapcsán. A résztvevők támogatják egymást, mindenki egyszerre mentor és mentorált, ápoló és ápolt. Erősítik egymást, és megtanulnak szembenézni a fájdalmaikkal, nehézségeikkel. Együtt, egymást támogatva.

Mátán Pelech Gázában sérült meg, amikor társai védelmében felvette a harcot egy terroristával. A több hónapon át tartó kórházi kezelést hosszú rehabilitációs folyamat követte:

„Két és fél hónapon át ápoltak a Seba kórházban. Újra kellett tanulnom járni és ülni. A Hősök egymás közt program reménysugarat jelentett számomra a sötét időszakokban. Még lovagolnom is sikerült – nagyszerű teljesítmény a számomra.”

A Különlegesen egyenruhában program vezetője így méltatta a Hősök egymást közt programot:

„A Hősök egymás közt jóval több mint fizikai rehabilitáció. Hidat képez két világ – a sebesült katonák és a Különlegesen egyenruhában hősei – között…

Nemcsak tanulnak egymástól, hanem azt is felfedezik, hogy mindenki rendelkezik valami különlegessel, amivel gazdagítani tudja a másikat. Amikor belevágtunk ebbe a programba, még nem tudtuk, milyen elemi hatással lesz a résztvevőkre. Amikor látunk egy sebesült katonát, aki emelt fővel, sikeresen üli meg a lovat, mellette egy fogyatékkal élő résztvevő, aki segíti és biztatja a katonát – az ember rájön, hogy ez a program minden egyes ember lelkét mélyen megérinti.”

Bár csak az első évét zárta, a Hősök egymás közt már bizonyította, milyen fontos kezdeményezés, mely mély kapcsolatot teremt a valódi hősök között, miközben ezek a hősök megújulnak és felgyógyulnak.

 

Megszakítás