A Jewish Material Claims Against Germany nevű szervezet új demográfiai kutatása szerint a világ zsidó közössége a következő évtizedben a holokauszttúlélők 70 százalékát, a következő 15 évben pedig 90 százalékát elveszítheti.

A „Eltűnő tanúk: A holokauszttúlélők fogyatkozó populációjának sürgős elemzése” című jelentés becslése szerint 2040-re világszerte mindössze körülbelül 21 300 túlélő marad életben.
Az utolsó tanúk
Pinchas Gutter, a varsói gettófelkelés egyik utolsó élő harcosa így kommentálta a jelentés súlyos következtetéseit:
„Mi vagyunk az utolsó tanúk egy fontos történelmi időszakról, amit csak mi tudunk elmondani. Remélem, a ránk maradt időben át tudjuk adni a holokauszt tanulságait, hogy a világ soha többé ne éljen át ekkora gyűlöletet.”
„Tanúk vagyunk. Mi, akik még élünk, azon dolgozunk, hogy a tanúságtételeink megmaradjanak, bármilyen eszközzel.
Számítunk erre a nemzedékre, hogy meghallgatnak minket, és a jövő nemzedékeire, hogy továbbviszik a történeteinket – hogy a világ ne feledjen.”
A tanulmány közzététele egybeesik jom hásoával, Izrael nemzeti holokauszt-emléknapjával. És mindössze négy hónappal azután történik, hogy a világ megemlékezett a náci haláltáborok felszabadításának 80. évfordulójáról.
Kétszázötvenezer holokauszttúlélőt vizsgáltak
A populációs előrejelzések a 2022-es és 2023-as adatokon alapulnak, több mint 250 000 túlélőt vizsgálva, akik részesültek kártérítésben, szociális vagy másfajta támogatásban a Claims Conference-en keresztül.
A túlélők számának csökkenése régiónként eltérő mértékű lesz: Izraelben például az elkövetkező öt évben várhatóan a túlélők 40 százaléka, míg az egykori Szovjetunió területén kb. 50 százaléka elhunyt lesz.
A jelentés hangsúlyozza, hogy a holokauszttúlélők ugyan részesültek a globális élettartam-növekedés előnyeiből, de ez gyakran együtt jár az időskori fizikai és érzelmi kihívásokkal, melyek hosszú távú támogatást igényelnek.
A ma élő túlélők szinte mind gyermekek voltak a holokauszt idején – gettókban vagy koncentrációs táborokban éltek, vagy rejtegették őket. A túlélők 98 százaléka ma már 80 év feletti, a medián életkoruk 87 év, és mintegy 1 400 ember már betöltötte a 100 évet is.
Emlékezzünk, ne felejtsünk
Vladimir Shvetz, akinek édesanyja, Nechama Grossman, 110 éves, azt nyilatkozta:
„Az ő élete az ellenállás élő bizonyítéka. Emlékezzünk a történetére, a holokausztra, minden túlélőre, és tanuljunk belőle, hogy a múlt ne váljon a jövőnkké.”
Malka Schmulovitz, egy 109 éves túlélő, így fogalmazott:
„Mindannyiunknak van egy tanúságtétele, amit meg kell osztanunk. Azt szeretnénk, hogy a mostani és az eljövendő generációk is meghallják, megértsék, mi történt valójában – ha másért nem is, hogy soha többé ne történhessen meg.”
Gideon Taylor, a Claims Conference elnöke hangsúlyozta:
„A tanúk számának drasztikus csökkenése azonnali cselekvést követel. Most kell meghallgatnunk a túlélők személyes történeteit, és bevinni őket az iskolákba, közösségekbe, intézményekbe. Minden generáció számára létfontosságú, hogy közvetlenül a túlélőktől tanuljon.”
„Ez a jelentés egyértelmű figyelmeztetés: az időnk vészesen fogy. A túlélők lassan eltávoznak közülünk – most van itt az alkalom, hogy meghalljuk a hangjukat.”
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.