Az Örökkévaló szolgálata a hétköznapokban a Lubavicsi Rebbe, Menáchem Mendel Schneerson rabbi tanításai alapján1

 

„Az ünnepekből a hétköznapokba”

Míg tisré havában az Örökkévaló szolgálata a hónap számos ünnepnapja körül forog, addig az év többi részében az istenszolgálat elsősorban hétköznapi dolgokon keresztül valósul meg. Egyes helyeken a Szimchát Torá ünnepének kimenetelét szokás e szavakkal zárni: „VöJáákov hálách lödárko”, azaz „Jákob pedig útnak indult”. Ez azt jelenti, hogy a tisré hónap különleges szolgálata véget ért, s most kezdetét kell vegye az év hátralévő részének szolgálata. Ez a fajta szolgálat semmiben sem alacsonyabb rendű, mint a tisré hónap ünnepi szolgálatai; egyszerűen csak más.

Vizsgáljuk meg közelebbrõl a „Jákob pedig útnak indult” mondat szavait.

 

„Jákob”

A zsidó népet két néven is nevezik, az egyik Jákob, a másik Jiszráél, melyek mindegyikével harmadik ősatyánkat illették. A két név között jelentős kronológiai és jelentésbeli eltérés van. Izsák fia, Jákob, nevét születésekor kapta, mert „kezével Ézsau sarkát markolta”2 (ékev – sarok). A Jiszráél (Izrael) nevet pedig később, „mert küzdöttél (szár) Istennel és emberekkel és győztél”3 A Jiszráél név messze magasabb rangú, mint a Jákob. A sarok, amelyből a Jákob név ered, a test legalsó része, amely alapján nem lehet különbséget tenni ember és ember között. Mi több, azért nevezték el Jákobnak, mert a testi világot reprezentáló Ézsau sarkát markolta. A Jiszráél név ezzel szemben a nagyságot jelentő szár gyökből ered4, betűi pedig a Li Ros szavakat formálják5, melyek közül a ros szó azt jelenti: fej. A fej a test legmagasabban elhelyezkedő része, és a fej – hang, arc, értelem – az, amely megkülönbözteti az egyik embert a másiktól6.

Bár a Jákob név alacsonyabb szintet képvisel, mint a Jiszráél, mégis az előbbi szerepel a már idézett kijelentésben: „Jákob pedig útjára ment”. Ez alapján értékes tanulságot szűrhetünk le az Örökkévaló szolgálatára vonatkozóan: minden egyes zsidó, különbség nélkül, születésétől fogva – amikor még csupán „Jákob” szintjén van és szolgálatának elején tart – egy az Örökkévalótól kapott küldetést teljesít. Ez a küldetés pedig abból áll, hogy ragadja meg „Ézsau sarkát”, azaz a világi, hétköznapi dolgokat, és tegye azokat „Jákob gyülekezetének örökségévé”7, vagyis változtassa azokat szentséggé, s ily módon tegye a világot az Örökkévaló lakhelyévé.

 

„indult”

Egy zsidónak folyamatos „mozgásban” kell lennie, vagyis egyre magasabbra és magasabbra kell emelkednie ebben a szolgálatban; nem maradhat meg passzív, változatlan állapotban. Ez a különbség az angyalok és az emberek között. Az angyalok „azok, akik állnak”8, mert noha félelemmel vegyes tisztelettel teljesítik Teremtőjük akaratát, mégsem képesek aktuális szintjüket jelentősen meghaladni. Csak az ember „az, aki megy”, mert az ő feladata az, hogy egyre magasabbra emelkedjék9, függetlenül attól, hogy milyen spirituális magasságokat ért már el.

 

„Útnak”

Egy út vagy ösvény összeköti a birodalom legtávolabbi határait a fõvárosban álló királyi palotával10. Bár a zsidó ember maga mögött hagyja a tisré hónap ünnepeit és visszatér a világi, hétköznapi dolgok birodalmába, a munkáját mégis úgy kell végeznie, hogy „úton” legyen – azon az úton, amely összeköti az ő hétköznapi tevékenységét a királyok Legfőbb Királyával: s ily módon minden az Örökkévaló lakhelyévé lesz. A „Jákob pedig útjára ment” kijelentés tehát azt jelenti, hogy a tisré ünnepi időszakát követően egy zsidónak hozzá kell látnia ahhoz, hogy az egész világot az isteni befogadó edényévé tegye. Noha különbözőek, a zsidók mégis egységet alkotnak. Az egyes számban megfogalmazott mondat, „Jákob pedig útjára ment”, azt hangsúlyozza, hogy bár a zsidók egymástól különböző egyénekként végzik szolgálatukat, ennek ellenére összességében mégiscsak „egy népet” alkotnak.

 

A zsidók „egy nép”

A Szimchát Torá után, amikor elhagyjuk az ünnepek szentségének birodalmát és visszatérünk a hétköznapokba, akkor kell igazán bebizonyítanunk, hogy a zsidók változatlanul egységet alkotnak. Részint ezért is szükséges kijelenteni mocáé Szimchát Torákor, hogy „Jákob pedig útjára ment”: az egyes számú igeidő azt hangsúlyozza, hogy még a Szimchát Torát követően is, amikor az egyes zsidók elindulnak „útjukon” a hétköznapi dolgok világába (nem úgy, mint mocáé Jom kipurkor, amikor az „út” a micvák világába visz), még akkor is egységben léteznek az összes többi zsidóval11.

 

1 Likuté Szichot, XX. köt., 266-314 old.; X. köt., 192-197 old.; 2 1Mózes 25:26.; 3 uo. 32:29.; 4 lásd Likuté Torá, Röé, 32b.; 5 lásd Derech Micvotechá, 15b.; 6 Szánhedrin 38a.; 7 5Mózes 33:4.; 8 Jesájá 6:2.; Zchárjá 3:7.; lásd Smot rábá 25:2. és Torá Or, Pársát Vájésev, 59. old.; 9 Lásd a Bráchot traktátus végét; Sulchán Áruch, Ádmur HáZákén, Orách Chájim, 155. fejezet; 10 Lásd Biuré HáZohár L’Ádmur Háemcáé, a Vájislách hetiszakasz eleje, Széfer HáMáámárim 5689, 12. old.; 11 Tánjá 227. old.; Torá Or 54. old.

 

Megjelent: Egység Magazin 29. évfolyam 110. szám – 2018. szeptember 3.

 

Megszakítás