A Rabatban működő izraeli diplomáciai kirendeltséget sokan keresik meg azzal a kéréssel, hogy héber nyelvtanfolyamon szeretnének részt venni – írja az Israel Hayom.

Egy évvel ezelőtt, az Ábrahám-szerződésben részt vevő arab országokhoz hasonlóan, az észak-afrikai Marokkó is diplomáciai kapcsolatot létesített a zsidó állammal. Azóta

számos gazdasági, kulturális és védelmi megállapodás született a két ország között és a turizmus is nagy lendületet vett. Feltehetően ez utóbbi jelenség az oka annak, hogy sok marokkói szeretne héberül tanulni.

„Sok helyi lakos keresett meg minket héber nyelvi kurzusok után érdeklődve. A marokkóiak szeretik a nyelveket és a legtöbbjük több nyelven beszél. Üzletemberektől és a szolgáltatóiparban dolgozóktól is érkeztek megkeresések, akik üzleti lehetőséget látnak a kapcsolatok normalizálásában” – mondta Éjnát Lévi, a rabati külképviselet politikai és gazdasági tanácsadója.

A Marokkóból hazatérő izraeliek arról számolnak be, hogy egyre több héber felirat látható a marokkói városok piacain. Essaouira egykori zsidó negyedében a gyógyszertár kirakatában is héber kiírásokat lehet látni. A helyi kereskedők örömmel fogadják az izraeli turistákat. „A héber felirat a kulturális újjáéledés és innováció szimbóluma. Annak a bizonyítéka, hogy szoros kapcsolat áll fenn a turizmus és a kultúra között. Sőt, arra is utal, hogy aki héberül beszél, az ide tartozik” – tette hozzá Lévi. Az előrejelzések szerint több százezer izraeli látogat majd Marokkóba a járvány után és sok marokkói turistára számítanak Izraelben is. Emiatt Rabatban már szervezik a helyi idegenvezetőknek szóló héber nyelvtanfolyamot, a Tangiers-i Nemzetközi Turisztikai Intézetben pedig mesterfokozatú oktatási programot indítottak héber nyelv és zsidó örökség címmel.

 

Marokkóban turistalátványosság a fára kötözött kecske

Állatkínzás ellen tiltakoztak a Marokkóból hazatérő izraeli turisták.

 

Az elmúlt években egyébként már megindult az izraeli turizmus Marokkó irányába, amit a szolgáltatók nagy örömmel fogadtak, ám hivatalosan nem lehetett izraeli résztvevőket meghívni egy konferenciára vagy rendezvényre.

„A helyzet most már egészen más. A két ország kapcsolata hivatalossá és szorossá vált. Ma már teljes nyíltsággal lehet izraeli programokat rendezni. A Marokkóból származó izraeliek számára ez nagy örömöt jelent” – mondta Lévi.

A hagyományaira nagyon büszke, Izraelben élő marokkói zsidó közösséget is fellelkesítette a két ország barátsága és több városban (Akkóban, Netivotban, Netánján, Dimonában) megünnepelték a zsidó közösséggel igen barátságos VI. Mohamed király megkoronázásának napját júliusban.

 

Címlapkép: Tangier, Marokkó, Kamal Bilal on Unsplash

 

Zsidó örökségi helyszíneket újítanak fel Marokkóban

Több száz zsinagógát, temetőt és zsidó örökségi helyszínt hoznak helyre.

 

 

Megszakítás