Sok depresszióban szenvedő ember szégyelli, ha szakemberhez kell fordulnia. Ebből kiindulva a Jeruzsálemi Héber Egyetem új tanulmánya a távolból irányított, internetalapú kognitív viselkedésterápia hatásait vizsgálta – számol be róla a jpost.com.

A depresszió az egyik legelterjedtebb pszichiátriai betegség, előfordulási gyakorisága világszerte 10,6 százalék, Izraelben pedig 9,8 százalék a lakosság körében. A kezeletlen depresszió még sürgetőbb kérdéssé vált a világjárvány óta, amely egyrészt rontotta a mentális egészségügyi szolgáltatások hozzáférhetőségét, másrészt fokozta a bizonytalanságot. Izraelben erre jött még az október 7-i terrortámadás és az azt követő katonai akció nyomasztó ténye.

A kognitív viselkedésterápia (angol rövidítése CBT) egy speciálisan képzett pszichológusok és szociális munkások által nyújtott beszélgetős terápia, amely segít az embereknek problémáik kezelésében azáltal, hogy megváltoztatják gondolkodásukat és viselkedésüket. Bár leggyakrabban szorongás és depresszió kezelésére használják, de hasznos lehet fóbiák, kényszeres viselkedés és más mentális, fizikai egészségügyi problémák esetén is.

A fent említett tanulmány jelentős előnyöket mutatott ki a depresszió online kezelésében. A résztvevőket hirdetéseken keresztül toborozták, ezután szűrővizsgálatokon estek át. Harminckilenc, többségében női résztvevőt vontak be, akiknek átlagéletkora 37,9 év volt. A tanulmány egyik legfontosabb megállapítása az volt, hogy a terapeuta és a páciens, valamint a program közötti partnerség fontos szerepet játszik a terápia betartásának és a lemorzsolódás arányának előrejelzésében. Bár mindkét partnerség szerepet játszott a kezelés eredményeiben, csak a terapeutával való kapcsolat állt szignifikáns összefüggésben a tünetek javulásával.

 

Megszakítás