Megszakítás

Harmincöt évvel ezelőtt egy fiatal lubavicsi házaspár, Oberlander Báruch és Batsheva érkezett Budapestre. Bár ketten együtt összesen három magyar szülővel büszkélkedhettek, alig-alig beszéltek magyarul. Ami azonban hiányzott a nyelvtudásban, azt pótolták lelkesedéssel. Találkozókat bonyolítottak le, vendégeket hívtak, ismerkedtek a hellyel, az emberekkel, a lehetőségekkel.

De hogy kerültek Magyarországra az Egyesült Államokból?

Amikor a Rebbe, az áldott emlékű Menáchem Mendel Schneerson rabbi átvette szeretett apósa, Joszéf Jichák Schneerson rabbi örökségét azzal, hogy magára vállalta a lubavicsi haszidok vezetését, magára vette megannyi projektjének a továbbvitelét is.

Ezek között a legnagyobb hatású feladat az volt, hogy sliáchokat, küldötteket küldjön a világ megannyi pontjára, hogy ott segítsék a helyi közösséget és az oda látogatókat.

Kezdetben a küldöttek egy-egy család voltak, esetleg még nem házas jesiva tanulók, mára azonban családok és bócherek ezrei végzik ezt a munkát: támogatják a helyi közösségeket, Chábád központjaikban az „otthon távol az otthontól” szellemiségében fogadják a turistákat vagy a külföldön tanuló zsidó diákokat.

A sliáchok a lubavicsi Rebbét, a Chábád haszidizmust és a hagyományos zsidó értékeket képviselik a nyüzsgő nagyvárosokban éppúgy, mint az egyetemi kampuszokon és a világtól távol fekvő turistaparadicsomokban. A világ minden kontinensén északtól délig, kelettől nyugatig.

A feladataik éppannyira szerteágazóak, mint a küldetéseik helyszínei: attól függ, mire van az adott közösségnek szüksége. Oktatási programok, mikvék, zsinagógák, esküvők, brit milák, temetések vezetése, a kóser ellátás biztosítása és más effélék képezik az „alapszolgáltatások” körét. Ám ott vannak akkor is, ha természeti katasztrófák sújtanak le a közelükben, ha valakit baleset ér, vagy, ne adj Isten, börtönbe kerül.

Bár 35 évvel ezelőtt az Oberlander házaspár egyedül vágott neki ennek a feladatnak, mára rengeteg más család csatlakozott hozzájuk, hogy a megannyi jól működő intézményt, zsinagógát, közösségi programot működtessék.

Három és fél évtizeddel később már nemcsak ők beszélnek magyarul, de az azóta született gyerekeik, sőt az unokáik is. Oberlander Báruch rabbi és Batsheva rebecen nélkül elképzelhetetlen a magyar zsidó élet. Sok sikert kívánunk nekik a következő 35 évre!

Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 51. szám – 2024. augusztus 29.