Éppen 50 évvel ezelőtt, 1971 novemberében debütált a Hegedűs a háztetőn filmváltozata a New York-i Rivoli Színházban, és innen indult el világhódító útjára. Napjainkig legalább egymilliárd ember látta a Chájim Topol főszereplésével készült édes-bús zsidó mesét – írja Forward.

A magazin tíz érdekességből álló listát állított össze a „világ legkedveltebb musicaljének” is nevezett alkotásról.

  1. Topol mindössze 35 éves volt a film forgatásakor, sokkal fiatalabb, mint az általa megformált tejesember. A napi sminkeléshez tartozott, hogy néhány ősz szálat vágtak a rendező, Norman Jewison szakállából, hogy Topolnak szemöldököt ragasszanak belőle.
  2. Topol már évek óta játszotta Tel-Avivban Tevje szerepét, amikor jelentkezett a filmforgatásra. Amikor kosztüm nélkül, az éppen befejezett, egy hónapos tartalékos katonai szolgálata miatt lebarnultan megérkezett a londoni szereplőválogatásra, senki sem ismerte fel. Erre Topol elkiáltotta magát: „Én vagyok az!”, majd felugrott a színpadra és elkezdte énekelni a „Ha én gazdag lennék” kezdetű betétdalt. Ezek után már senkinek sem volt kérdése, Jewison pedig tudta, hogy megtalálta a film főszereplőjét.
  3. Topol számos neves színészművészt utasított maga mögé. Tevje szerepére ugyanis olyan nagyságok jelentkeztek, mint Walter Matthau, Rod Steiger, Danny Kaye és Richard Burton. Megjelent a válogatáson a Brodway-en Tevjeként fellépő neves amerikai színész, Zero Mostel is, őt azonban azzal utasította vissza Jewison, hogy „túl kövér és túl amerikai ahhoz, hogy hitelesen játsszon el egy orosz zsidót”.
  4. A rendező számára fontos volt, hogy amikor Tevje Istennel beszél a filmben, mindig ugyanazon a helyen álljon. Ezért leszúrt a földbe egy botot, rajta egy Dávid-csillagot ábrázoló táblával. Ez lett az a hely, ahol a tejesember találkozhatott a Teremtővel. „Ha Topol ránéz a táblára, érezni fogja, hogy éppen Istennel beszél” – mondta Jewison.
  5. Topol nem másnak köszönhette színészkarrierjét, mint Kishont Ferencnek, azaz Efrájim Kisonnak, aki nagy sikerű Száláh Sábáti című filmjében szerepeltette. Ez Golden Globe díjat hozott Topolnak, aki ezt követően még 30 izraeli és amerikai filmben szerepelt. Tevjeként összesen 3500 alkalommal állt színpadra 2009-es visszavonulásáig. Az általa megformált jámbor zsidó nem állt messze ősei karakterétől: apja oldaláról alexanderi, anyja oldaláról guri haszid családból származott.
  6. Anatevkát, Tevje faluját nem Oroszországban, hanem Zágráb közelében, Horvátországban építették fel, méghozzá három különböző helyszínen. Egy falu éppen úgy nézett ki, mint amint elképzelték, egy másikban régi faházakat húztak fel, a harmadikban pedig megépítették a zsinagógát és a piacteret. A piacot sikerült olyan élethűen megalkotni, hogy egy helyi lakos megpróbált megvásárolni egy lovat.
  7. A téli jelentek megtervezésekor Jewisont hatalmas hóesés fogadta Horvátországban. Amikor viszont egy évvel később, ugyanabban az időszakban megérkezett a stáb a helyszínre, éppen csak szállingózott néhány pihe, így kénytelenek voltak márványporból készült műhavat használni. Az időjárás ezzel ezzel együtt annyira hideg volt, hogy a Jentét, a házasságközvetítőt alakító színésznő, Molly Picon egy üveg whiskey-t tartott magánál a forgatás alatt.
  8. A bolsevik forradalmár, Perchik szerepére Paul Michael Glaser jelentkezett, aki később David Starsky-t alakította a népszerű Starksy és Hutch filmsorozatban. Jewison azt mondta neki a meghallgatás előtt, hogy 27 évesen túl idős ahhoz, hogy egy 17 éves szereplő bőrébe bújjon. Ez nem vette el Glaser kedvét, aki a meghallgatáson olyan sikert aratott, hogy megkapta a szerepet.
  9. A zeneszerző Jerry Bock és a szövegíró Sheldon Harnick ötvendalt írt a filmhez, aminek kevesebb mint egyharmada hangzik el az alkotásban. A színdarab eredetileg a szombatfogadásra készülő család dalával kezdődött, ezt váltotta le a filmben a híressé vált Tradition – Hagyomány című dal. A másik sláger, a „Ha én gazdag lennék” helyett pedig eredetileg Tevje szomorkás dala szerepelt, melyben lebénult lova miatt kesereg.
  10. A filmet indító, Oscar-díjat érő hegedűszóló szintén nem szerepelt a színpadi változatban. A dallamot John Williams írta és a világhírű hegedűművész, Isaac Stern játszotta el. A filmben azonban nem ő, hanem a norvég színész -és táncművész, Tutte Lemkow látható a háztetőn.

 

Fiddler on the Roof (1/10) Movie CLIP – Tradition! (1971) HD

Fiddler on the Roof movie clips: http://j.mp/1LTQrNx BUY THE MOVIE: http://j.mp/1BL6eTr Don’t miss the HOTTEST NEW TRAILERS: http://bit.ly/1u2y6pr CLIP DESCRIPTION: The townsfolk of Anatevka celebrate their traditions in song. FILM DESCRIPTION: Norman Jewison’s adaptation of the long-running Broadway musical is set in the Ukranian ghetto village of Anatevka (the film was actually lensed in Yugoslavia).

 

 

 

Megszakítás