Mintegy nyolcvan évnyi késedelemmel, de végül bárki számára kutathatóvá teszik a második világháború során a német megszállókkal együttműködő hollandokról szóló dokumentumokat. A történészek szerint 425 ezer emberről lehet szó – írja az Arutz7.
A Különleges Illetőségű Bíróságok Központi Levéltára (CABR) azzal a céllal jött létre közvetlenül a háború után, hogy a kollaboránsok elleni eljárásokat segítse. Eddig csupán közvetlen leszármazottak és tudományos kutatók kaptak hozzáférést az archívum anyagához, e héttől azonban bárki belenézhet az iratokba.
Nyilvánosságra hozzák a náci kollaboránsok neveit
Emellett 2025 első három hónapjában a kutatók, illetve az elkövetők és az áldozatok leszármazottai digitális hozzáférést kapnak a Hágában működő Holland Nemzeti Levéltár anyagának egy részéhez is. A lépésről hosszú ideje folyik vita, sokan ellenezték az anyagok nyilvánosságra hozatalát. A döntés támogatói azzal érveltek, hogy csak a teljes átláthatóság megteremtésével nézhet szembe az ország a háborús múltjával, melyben sok holland állampolgár működött együtt valamilyen formában a nácikkal. A kollaboránsoknak nagy szerepük volt abban, hogy Hollandia zsidóságának túlnyomó többsége, mintegy 102 ezer ember a holokauszt áldozatává vált.
Hollandiában sokáig csak a szintén nagyszámú embermentők tevékenységére fókuszáltak, a németekkel együttműködőkről nem sok szó esett. A közelmúltban kezdett megváltozni ez a hozzáállás. Ennek keretében holokauszt múzeum nyílt, a kormány bocsánatot kért és anyagi támogatást nyújtott az ez irányú tudományos kutatásokhoz.
A siker mindezzel együtt még nem teljes, ugyanis Eppo Bruins kulturális miniszter kijelentette, hogy a levéltár anyagában nem lehet olyan internetes platformokon keresni, mint például a Google. Sokan azt remélik azonban, hogy a harmincmillió oldalra rúgó iratgyűjtemény, melyhez szemtanúk beszámolói, naplók, a holland fasiszta párt tagsági igazolványai, orvosi feljegyzések, bírósági ítéletek, kegyelmi kérvények és fényképek tartoznak, hamarosan szabadon kereshető lesz a weben keresztül is.