„A képek gyakran elmosódottak, sietve rögzítettek, elrejtve, részben eltakarva a közvetlen környezet elemei: az ablakkeret, az épület fala vagy az emberek álló alakjai által” – áll a múzeum közleményében. „A fotók, bármennyire is tökéletlenek, felbecsülhetetlen értékűek”.
A képeket Zbigniew Leszek Grzywaczewski varsói tűzoltó készítette, akinek brigádja azt a feladatot kapta, hogy a gettóban keletkezett tűz ne terjedjen át a város „árja” oldalára, amikor a nácik leverték a zsidó felkelést.
Becslések szerint 13 000 zsidó halt meg a felkelés során, amelyet gondosan megszerveztek és több héten keresztül folyt 1943 áprilisában és májusában, miután a nácik úgy döntöttek, hogy „felszámolják” a gettót, Európa legnagyobb gettóját. Sokan közülük a tüzek következtében haltak meg.
A tekercs 48 felvételt tartalmazott, amelyek közül 36-ot e hónap előtt még soha nem láttak.
„Ezek a felvételek a gettó feletti füstöt, az utcákat és a hátsó udvarokat, kiégett házakat, a tüzet oltó tűzoltókat, a háztetőn állókat és az utcán lévő fém kulacsokból ivókat ábrázolják”
– közölte a múzeum.
A felvételek közötti megvilágítási különbségek, valamint a város árja oldaláról készült fényképek beillesztése a gettóról készültek közé, arra utalnak, hogy Grzywaczewski többször is belépett a gettóba fényképezőgéppel, nem csak egyszeri alkalommal.
A múzeum azt tervezi, hogy a képeket a felkelés 80. évfordulójára, áprilisra tervezett kiállítás részeként mutatja be.