Áv hónap beköszöntével askenáz zsidók számára kezdetét veszi a kilenc nap, héberül tisát hájámim, amikor kilenc napon át, a szombatokat kivéve, tilos a bor és a hús fogyasztása. Ez a két dolog a szentélybeli szolgálatot jelképezi, egyben az ünneplés és öröm általános kifejezőeszközei. Mivel ebben az időszakban a Szentélyt gyászoljuk és tartózkodunk az ünnepléstől, érthető, hogy a bor és a hús miért marad ki az étkezésünkből. További étkezési szabály a jiddisül nájntégnek nevezett időszakkal kapcsolatban, hogy nem eszünk olyan ételt, amilyet még nem fogyasztottunk az adott évben, és ezért az új dolgokra mondott sehechejánu áldást kellene rá mondani. Mit ehetünk tehát? Tulajdonképpen bármit, ami nem húsos és nem tartalmaz bort vagy szőlőlevet. Ezekben a napokban tejes, illetve párve, vagyis se nem tejes, se nem húsos recepteket mutatunk be olvasóinknak.

Mai receptünkben a zöldségek mellett tofu is szerepel, ami egyébként – szögezzük le az elején – csak megbízható kósersági igazolás megléte esetén fogyasztható.

Felmerülhet a kérdés, hogy a vegán jelzéssel ellátott élelmiszerek automatikusan kósernek tekinthetők-e. Nincs bennük hús, tej vagy hal, mi okozhatja a problémát? – kérdezhetjük. A válasz több részből áll. Először is, a háláchá, a zsidó jog szempontjából nem elegendő, ha a gyártó azt állítja, hogy a termékében nincsenek bizonyos anyagok, hiszen alapvetően a profitmaximalizálást tartja szem előtt. Ilyen esetekben Moshe Feinstein rabbi (1895-1986), korunk egyik legnagyszerűbb háláchikus döntvényhozója szerint csakis abban az esetben hihetünk a gyártónak, ha állami hatóságok által kiszabott pénzbüntetéssel sújtanák, ha kiderülne az ellenkezője. Másodszor, a vegán élelmiszer nem feltétlenül kóser, hiszen tartalmazhat nem-kóser bort vagy ecetet, illetve a felhasznált zöldségek lehettek bogarakkal, kártevőkkel fertőzöttek. Ugyan a vegánok figyelnek arra, hogy ne egyenek meg véletlenül egy bogarat, az elvárások semmiképpen nem felelnek meg a kóserság szigorú előírásainak. Felmerülhet a bisul ákum, a nem zsidó által főzött étel problematikája is, végül pedig fennáll az az akadály, hogy a kóser étel elkészítéséhez nemcsak az alapanyagoknak kell kósernek lennie, hanem a gyártósornak és a konyhai eszközöknek is, melyekben a termék készül.

Gyors zöldséges tofu wokban (két személyre)

Fotó: Naftali Deutsch

párve, glutén- és tojásmentes

1 csomag tofu (ízesítetlen, bazsalikomos vagy paprikás ízesítésű)

200 g fagyasztott ceruzabab

200 g fagyasztott szemes kukorica

¼ friss bokkoli

1 gerezd fokhagyma

2 kk. szezámmag

só, bors, őrölt koriander, ízlés szerint

1 ek. extra szűz olívaolaj

A brokkolit vízbe áztatjuk, majd alaposan átnézzük, nehogy bogár kerüljön általa az ételbe. A tofut felkockázzuk, wokba tesszük. A fokhagymát apróra daraboljuk vagy áttörjük, az olajat a tofura csorgatjuk, majd a fokhagymát, a zöldségeket és a szezámmagot is hozzáadjuk. Nagy lángra tesszük, fűszerezzük és gyors kevergetés mellett, néhány perc alatt megpároljuk az egész keveréket. Akkor jó, ha a fagyasztott zöldségek átforrósodtak és a brokkoli élénk zöld színt öltött. Forrón, salátával tálaljuk.

 

Megszakítás