Purim egynapos ünnepe ádár hó 14. napján van. Ebben az évben március 25-én. Arról emlékezünk meg ezen az ünnepen, hogy a perzsa uralom alatt élő zsidó közösség, amelynek kiirtására Hámán gonosz tervet szőtt, megmenekült. Ezt az i.e. 450. körül történt eseménytEszter könyve örökíti meg. A Purim név a „sorsvetést” jelentő pur szóból ered, mert Hámán így választotta ki az időpontot, amikor rá akarta szabadítani hordáit a zsidókra, hogy kiirtsa őket.
Négy micvá Purimra
* Az ünnep megtartásának legjellemzőbb vonása, hogy Purim előestéjén a zsinagógában meghallgatjuk férfiak, nők, és gyerekek részvételével, az Eszter-tekercs,közismertebb nevén a Megilá felolvasását. A következő reggelen, Purim napján, a sáchritistentiszteleten is felolvassák a Megilát.
* Purim fontos eleme az egység és a barátság, amely lehetővé tette a csoda megtörténtét, s erre való emlékezésül ételajándékokat szokas küldeni a barátoknak és rokonoknak. Mindenkinek legalább kétféle elkészített ételt kell küldenie legalább egy embernek. misloách mánotnak ‑ közismerten sláchmónesznak ‑ hívják. Ezeket az ajándékokat a gyerekekkel szokták elküldeni.
* Mindenki adjon adományt legalább két szűkölködőnek. Még a szegénynek is ‑ aki maga is rászorul az adományra ‑ kell adnia. Maimonides törvényei szerint a szegényeknek küldendő ajándék parancsolatának teljesítésére több figyelmet kell fordítani, mint Purim összes többi parancsolatára együttvéve.
* Purim megünneplésének negyedik parancsolata: „enni, inni, vigadni”. Purim napján családi ünnepi vacsorát kell tartani. Ezt a szeudát délután kezdik, és késő estig folytatják.
Purim az egyetlen olyan ünnep, amelyen a mértéktelen ivás szokásos korlátozását szabad felrúgni. „Addig kell inni, amíg nem tudunk különbséget tenni _az átkozott Hámán˛ és _az áldott Mordecháj˛ között” _ mondják a bölcsek (Megilá 7b.).
* Purimkor szabad dolgozni. Mégis méltóbb az ünnephez, ha nem a szokásos munkánkat végezzük, hanem illő módon megszenteljük a napot.
* Elterjedt szokás Purimkor maskarába öltözni, karnevált és egyéb összejöveteleket rendezni. A jelmezviselés és a gyerekek számára rendezett hasonló mulatságok különlegesen népszerű formában hordozzák Purim ünnepének tartalmát.
* A napi istentiszteletbe és az étkezés utáni hálaadásba ezen a napon egy külön imát iktatnak be, az „Ál Hániszim” (A csodákért…) kezdetűt, amellyel hálát adunk az Örökkévalónak Purim csodáiért. Ugyanezt az imát mondják, más betoldással, Chánukákor is.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.
Megjelent: Egység Magazin 4. évfolyam 16. szám – 2014. július 28.