A jó élet receptje – A Misna hetedik tanítása
Mushky Blesofsky a Pirké Ávot tanulmányozásának hetedik alkalmán egy mindannyiunk életében gyakran felmerülő témát boncolgatott: kikkel érdemes kapcsolatot ápolnunk, és kiktől kell távolságot tartanunk? Az alapgondolatot a következő Misna-részlet adta:
„Távolodj el a rossz szomszédtól, ne barátkozz a gonoszokkal, és ne hidd, hogy megmenekülhetsz a büntetéstől.”
Első pillantásra úgy tűnhet, hogy ez a tanítás ellentmondásban áll a korábban tanultakkal, hiszen eddig mindig azt hangsúlyozták, hogy mindenkivel legyünk kedvesek, és ne ítéljünk elhamarkodottan másokat. Most viszont a Misna egyértelműen arra figyelmeztet, hogy ne közeledjünk bizonyos emberekhez. De hogyan lehet ezt összeegyeztetni a korábbi tanításokkal? Mushky részletesen kifejtette ennek jelentését.
A rossz szomszéd és a gonosz ember közötti különbség
A Misna megkülönböztet kétféle negatív hatású embert:
-
A rossz szomszéd, aki nem feltétlenül gonosz, de rossz hatással van ránk. Ő lehet például egy állandóan panaszkodó, negatív, határokat nem tisztelő ember, vagy valaki, aki észrevétlenül eltávolít minket a saját értékrendünktől.
-
A gonosz ember, aki tudatosan rosszat cselekszik, és akivel nem szabad barátságot ápolnunk, mert ő nem csupán rossz hatással van ránk, hanem el is távolíthat minket a helyes úttól.
A különbség tehát az, hogy a rossz szomszédot még talán lehet befolyásolni, de a gonosz ember már minket fog befolyásolni – negatívan.
Hogyan lehetünk kedvesek, miközben távolságot tartunk?
Ez a tanítás különösen fontos a mai világban, ahol az elfogadás és a nyitottság alapértékek. Mushky kiemelte, hogy a zsidóság nem azt tanítja, hogy gyűlöljük vagy elítéljük azokat, akik rossz hatással vannak ránk – hanem hogy tudatosan válasszuk meg, kiket engedünk be a közeli kapcsolatainkba.
Egy híres rabbi mondása szerint: „Mondd meg, kik a barátaid, és megmondom, ki vagy.” Az ember ugyanis akaratlanul is átveszi azoknak a szokásait és értékrendjét, akikkel a legtöbb időt tölti.
Mushky felhozott egy személyes példát is: amikor gyerekként zsinagógába járt, a barátai nem voltak ugyanolyan vallásosak, mint ő, és felmerült benne a kérdés, hogy hogyan lehetne úgy barátkozni velük, hogy ő maga ne távolodjon el a saját értékrendjétől. Édesanyja erre egy nagyon bölcs választ adott: „Amíg te vagy az, aki hatással van rájuk, és nem ők rád, addig jó úton jársz. De ha azt érzed, hogy te sodródsz velük, akkor meg kell húznod a határt.”
A hatásmechanizmus – felfelé vagy lefelé haladunk?
A közösségek és a barátságok nagy ereje abban rejlik, hogy az emberek formálják egymást. Az irány azonban nem mindegy:
- Ha mi hatunk másokra pozitívan, akkor jó irányba mozgunk. Például, ha valaki a mi hatásunkra kezd el érdeklődni a zsidó hagyományok vagy a micvák iránt, akkor az egy jó kapcsolat.
- Ha viszont a környezetünk húz minket lefelé, ha olyan szokásokat veszünk át, amelyek nem illenek az értékrendünkhöz, akkor el kell gondolkodnunk a kapcsolatainkon.
Mushky egy szemléletes példával mutatta ezt be: ha valaki biciklivel halad felfelé egy dombon, addig nincs gond, amíg folyamatosan teker. De ha megáll, akkor visszagurul. Ugyanez igaz a barátságokra is: vagy mi befolyásolunk másokat, vagy ők befolyásolnak minket.
Az isteni igazságosság
A Misna harmadik gondolata így szól: „Ne hidd, hogy megmenekülhetsz a büntetéstől.” Ezzel az örök kérdésre ad választ: miért látjuk azt, hogy sokszor a jó embereket érik nehézségek, míg a gonoszok látszólag jól élnek?
A zsidó gondolkodás szerint a világ igazságossága nem mindig látható azonnal. A végső igazságot Isten szolgáltatja, és minden tettünk – jó vagy rossz – számít. Bár lehet, hogy egy gonosz ember látszólag sikeres és gazdag, a végső ítéletet nem mi hozzuk meg, hanem az Örökkévaló.
Hogyan találjuk meg az egyensúlyt?
Mushky szerint az egyensúly a kulcs:
- Legyünk kedvesek mindenkihez, és ne ítéljünk elhamarkodottan.
- Barátainkat azonban gondosan válasszuk meg. Ne azokkal vegyük körül magunkat, akik lehúznak, hanem azokkal, akik felemelnek.
- Ne féljünk határokat húzni, mert a saját értékeink védelme nem önzés, hanem tudatosság.
Zárásként Mushky egy szívhez szóló történetet mesélt egy lányról, aki egy vallástalan családban nőtt fel, de egy barátnője hatására elkezdett sábáti gyertyát gyújtani. Ez a kis szokás végül az egész családjára pozitív hatással volt: először a péntek esti kiddust vezették be, majd fokozatosan egyre több micvát. Ez egy csodálatos példa arra, hogy egy ember jó hatása milyen láncreakciót indíthat el.
A tanulság
A hetedik Misna üzenete egyszerre egyszerű és mély: figyeljük meg, milyen emberek vesznek körül minket, és tudatosan alakítsuk ki a kapcsolatainkat. Ha ezt megtesszük, nemcsak a saját életünk lesz jobb, hanem másokat is inspirálhatunk arra, hogy jobbá váljanak.
Mushky mindenkit arra biztatott, hogy gondolja át, kik azok az emberek az életében, akik építik, és kik azok, akik inkább rombolják őt – és ennek megfelelően alakítsa kapcsolatait. A tanulás végén pedig arra bátorította hallgatóit, hogy kérdéseiket és gondolataikat osszák meg a kommentekben, és várja őket a következő Misna-tanulás alkalmával.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/