Mushky Blesofsky: A jó élet receptje – Misna 2:5- Az igazi nagyság útja: Alázat, Tóra és…

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/

Mushky Blesofsky: Az igazi nagyság útja – Alázat, Tóra és törekvés (Misna 2:5)

A Pirké Ávot második fejezetének ötödik misnája különösen gazdag útmutatással szolgál az emberi jellemformálásról – Mushky Blesofsky pedig egy élő, személyes tanítás során értelmezi Hilél tanításait, különös hangsúlyt fektetve az alázat és a tóratanulás mély kapcsolatára.

A jámborság forrása: kapcsolódás, nem tudás

„A faragatlan nem fél a bűntől, a tudatlan ember nem lehet jámbor.” – idézi a Misnát Mushky, majd rámutat: ez elsőre ellentmondásosnak tűnhet, különösen a haszidizmus fényében, amely kiemelten tiszteli az egyszerű zsidó embert. Ám a kulcs nem az intellektuális szint, hanem a lelki érzékenység. „Az alázatosság nem velünk született tulajdonság, hanem a Tórával való kapcsolódás gyümölcse.”

A félelem itt nem félelelem a szigorú értelemben: a héber jirá szó inkább az isteni nagyság előtti alázatot, mély tiszteletet jelöl. „Ez nem az a félelem, amit a gyerekek éreznek, hanem az a fajta érzékenység, amit csak az tud átélni, aki tanuláson keresztül valóban kapcsolódik az Istennel.”

A tóratanulás célja: kapcsolat, nem tudás

Mushky hangsúlyozza: a tóratanulás nem csupán intellektuális gyakorlat. „A tanulás lényege nem az, hogy mennyit értek belőle – hanem hogy kapcsolódom az Istennel. Ezért mindegy, hogy valaki öt órát tölt el egyetlen mondat megértésével – a kapcsolódás ugyanúgy megtörténik.”

Egy személyes példán keresztül mutatja be, hogy a frusztráció a meg nem értett szövegek miatt gyakori érzés – de ez nem kudarc, hanem lehetőség: „A Tóra nem emberi mű, ezért nem kell, hogy minden szava rögtön érthető legyen. A lényeg, hogy jelen legyünk benne szívvel, alázattal.”

A törekvés szintje: túl a kötelezőn

A jámborság – héberül chásid – nem pusztán a törvények betartását jelenti, hanem azt a belső érzékenységet, amely arra ösztönöz, hogy még többet tegyünk, mint amit a halacha előír. Mushky ezt egy különös példával illusztrálja: a körömvágás kapcsán. A halacha szerint nem szabad eldobni a körmöket, nehogy kárt okozzanak – de egy chásid még ennél is óvatosabb: „Ő elégeti a körmeit, hogy még a lehetőséget is kizárja arra, hogy ártson másnak.”

Ez a chásid hozzáállás azonban nem tudásból, hanem érzékenységből fakad. És az érzékenység – újra és újra hangsúlyozza Mushky – csakis a Tóra tanulásán keresztül alakulhat ki.

A tanulatlanság nem szégyen, hanem kiindulópont

A tanítás végén Mushky még egyszer visszatér a misna legfontosabb üzenetére: nem az a kérdés, hogy mennyit tudsz – hanem az, hogy akarsz-e kapcsolódni. „A tóratanulásban nem az számít, ki milyen szinten van. A legfontosabb az alázat, és az, hogy tudjuk: a tanulás egyben ima is. Egy beszélgetés az Istennel.”

Ez a látásmód egyszerre emeli fel azokat, akik még kezdők, és óvja azokat, akik már sokat tanultak, hogy ne bízzák el magukat. Hiszen – ahogy Mushky is mondja – „a Tóra nem a zseniknek szól. A Tóra minden zsidónak szól.”

A következő tanításban a misna második részét veszi majd elő, egy különösen izgalmas történet kíséretében. Addig is a mai tanulság: az igazi nagyság nem a tudásban, hanem a kapcsolódásban rejlik.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

Megszakítás