Mushky Blesofsky: A jó élet receptje – Misna 2:2 – A küldetés mindenhol ott van

A Misna második fejezetének második tanítása egy kérdést tesz fel mindannyiunknak: Hogyan éljünk Tóra-központú életet a mindennapi munkánk és feladataink közepette? Mushky Blesofsky előadásában nemcsak a válaszokat kereste, hanem meg is mutatta, hogyan lehet a Tórát mindenhová elvinni – akár szó szerint, akár lelki értelemben.

A Tóra tanulása mellé gyakorlati munka kell

„Jó, ha a Tóra tanulása gyakorlati munkával párosul, mert amíg mindkettővel el van foglalva az ember, addig elfelejt vétkezni.” – tanítja a Misna. Mushky emlékeztetett arra, hogy a zsidó élet hagyományosan is a tanulás és a gyakorlati élet egyensúlyára épül. Bár egyes közösségekben elfogadott, hogy a férfiak kizárólag tanulnak, a lubavicsi Rebbe más úton járt: „Ő azt akarta, hogy ne csak tanuljunk, hanem aktívan részt vegyünk a világban – dolgozzunk, tanítsunk, hassunk.”

Mindenhol küldött vagy

A Rebbe koncepciója, hogy minden ember „küldött” – sliach, vagyis olyan valaki, akinek küldetése van ott, ahol él és dolgozik. „Az én apukámat is a Rebbe küldte Magyarországra” – mondta Mushky, utalva Oberlander Báruch rabbi küldetésére. De ez a gondolat nem csak a rabbikra vagy a közéleti szereplőkre vonatkozik. „Te is küldött vagy – abban az irodában, boltban, kórházban vagy iskolában, ahol dolgozol.”

Egy küldött története, aki életet mentett

Egy erőteljes történeten keresztül Mushky elmesélte, hogyan küldött a Rebbe egy rabbit egy olyan városba, ahol alig élt zsidó. Egy férfi, aki elhagyottnak és elveszettnek érezte magát, három napot adott Istennek, mielőtt keresztény hitre tért volna. „A harmadik napon, az utolsó pillanatban kopogtattak az ajtaján – egy lubavicsi küldött, aki maceszt hozott neki.” A találkozás újraélesztette a hitét. „Ez nem véletlen volt – ez küldetés volt.”

A közélet és a spirituális munka egyensúlya

A Misna második része azokra is kitér, akik a közélettel foglalkoznak: „Aki közéleti munkát végez, tegye önzetlenül. Atyáik érdemei segíteni fognak nekik, és úgy számít, mintha ők maguk tettek volna meg mindent.” Mushky kiemelte, hogy a közösségért végzett munka nemcsak szükséges, hanem isteni támogatással jár: „Ha valakit segíteni küldenek, az nem egyedül megy – ott van vele a hagyomány, a múlt, az ősök áldása.”

A legfontosabb üzenet: tedd spirituálissá a hétköznapit

A tanítás egyik legerősebb gondolata mégsem a missziós utakról szól, hanem rólunk – mindennapi emberekről. „Nemcsak az a küldött, aki zsinagógát épít vagy Pészach előtt maceszt oszt. Te is küldött vagy ott, ahol élsz. A Tórát vidd be a munkádba, a mindennapjaidba.”

Mushky hangsúlyozta, hogy ez a gondolat nemcsak motiváló, de életszemlélet-formáló: „Ha tudod, hogy nem véletlenül vagy ott, ahol vagy – akkor másképp élsz, másképp dolgozol, másképp szeretsz.”

Összegzés: A Tóra nemcsak könyv, hanem életforma

A Misna arra tanít minket, hogy ne válasszuk szét a szellemit és a fizikai életet. Ne gondoljuk, hogy a Tóra csak a tanulásra való, vagy hogy az élet hétköznapisága nem lehet szent. „A küldetés ott van minden pillanatban – a munkában, az emberekhez való viszonyban, abban, ahogy a világban jelen vagyunk.”

Mert nemcsak a szent dolgokban lehet Istent szolgálni – hanem mindenben, amit szívből és céllal végzünk.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

Megszakítás