A jó élet receptje – Misna 2:1 (Második rész) – Az életem az én kezemben van
Mushky Blesofsky tanításának második részében a Misna második fejezetének utolsó mondatait magyarázta. A tanulás központi gondolata: az életünk minősége azon múlik, hogyan tekintünk arra, ami történik velünk – mert „ami felettünk van, az bennünk tükröződik vissza”.
Látó szem, halló fül, és a tetteink könyve
A Misna tanítása: „Tartsd állandóan szem előtt, hogy mi van feletted: egy látó szem, egy halló fül, és hogy a tetteidet könyvbe jegyzik.” Ez elsőre úgy tűnhet, mint egy figyelmeztetés: Isten mindent lát, mindent hall, és semmit nem felejt el. De Mushky egy mélyebb, pozitív üzenetre irányította a figyelmet: „Nemcsak arról van szó, hogy az Örökkévaló számon tartja a hibáinkat – hanem arról is, hogy minden nehézségünket, minden erőfeszítésünket látja és értékeli.”
Kiemelte: a legmagasabb szintű micva az adományozásban például épp az, amikor senki nem tudja, hogy ki adta – csak Isten. Mert „végső soron nem a külvilág előtt kell bizonyítanunk, hanem az Örökkévalónak, aki igazán lát és hall.”
Tudd, mi van feletted – vagy: tudd, mi van benned?
A Misna nem azt mondja, „tudd, ki van feletted”, hanem „tudd, mi van feletted”. A lubavicsi rebbe kérdése ez volt: miért nem a „ki” szerepel? Mushky válasza így szólt: „Az, ami feletted van, az tulajdonképpen az, ami benned van. Az életed egy tükrözése annak, ahogyan te látod önmagadat és a helyzetedet.”
Ez a gondolat egy modern pszichológiai tanulságra épül, amelyet Victor Frankl holokauszttúlélő pszichológus könyvéből ismerhetünk: az ember nem mindig tudja megváltoztatni a körülményeit – de mindig tudja, hogyan tekint rájuk.
Szenvedés vagy lehetőség?
Mushky idézte Frankl gondolatát: „Azok élték túl a legnehezebb helyzeteket, akik nem a szenvedést látták, hanem a lehetőséget. Nem azt kérdezték, hogy miért történik ez velem, hanem hogy mit kezdhetek ezzel – mit akar tőlem Isten ebben a helyzetben.”
Ez az attitűd kulcsfontosságú: „Ha a nehézségeinket lehetőségként látjuk, nem süllyedünk bele a szenvedésbe – hanem küldetést találunk benne.”
A Lubavicsi történet tanulsága
Egy haszid történetet is megosztott: egy ember, akinek két lánya meghalt, mély szegénységben élt, mégis azt mondta: „Én nem szenvedek.” Mushky értelmezése szerint ez nem tagadása a fájdalomnak, hanem annak kifejezése, hogy a szenvedéshez való viszonyunk a saját kezünkben van. „Szomorúság van, de szenvedni vagy nem szenvedni – az választás kérdése.”
Az öröm és a cél közötti kapcsolat
A Misna szerint, ha tudjuk, hogy az életünket az Örökkévaló figyeli, és minden tettünk számít, nem esünk kísértésbe. Mushky ezt így magyarázta: „A kísértés abból fakad, ha azt hisszük, az öröm a külsőségekből – házból, ruhából, pénzből – származik. De az öröm valójában abból fakad, hogy tudom: célom van.”
Ez a tudás véd meg minket attól, hogy „bűnt kövessünk el csak azért, mert úgy hisszük, az boldoggá tesz.” Az igazi öröm az önazonosságból fakad – abból, hogy az ember tudja, mi az ő feladata ebben a világban.
A tanulás zárógondolata
„Az életem az én kezemben van” – mondta Mushky. Nem azért, mert minden helyzetet irányítani tudunk, hanem mert azt mi döntjük el, hogyan látjuk őket. „Ami felettem van, az bennem kezdődik – a hozzáállásomban, az értelmezésemben, az istenkapcsolatomban.”
„Ha tudod, hogy az életed célja túlmutat rajtad, akkor az öröm többé nem következmény, hanem döntés.”
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/