Mushky Blesofsky: A jó élet receptje – Misna 18 – A Misna összefoglalója

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/

A jó élet receptje – Misna 18: Az igazság, a jog és a béke összhangja

A „Misnák tanítása a jó élethez” tanulássorozat első kötetének záró tanításához érkeztünk. Mushky Blesofsky a 18. misna tanulmányozásával összegezte az eddigi közös utat, amelynek kulcsmotívuma ezúttal: „Három dolgon áll a világ: az igazságon, a jogon és a békén.” Ez a tanítás nemcsak lezárása az első szakasznak, hanem világos eligazítás is az élet mindennapi kihívásaiban.

Az igazság, a jog és a béke: az emberi együttélés három alappillére

Mushky emlékeztetett: „Volt már egy korábbi misna, ami arról szólt, hogy három dolgon áll a világ, de az inkább spirituális dimenzió volt. A mostani misna viszont a társadalmi együttélésről beszél.” Itt az igazság és a jog, mint előfeltételek jelennek meg – a béke ugyanis csak ott születhet, ahol igazságos és törvényes rend uralkodik. „Ha csak béke van, de nincs igazság, akkor elnyomás lehet. Ha csak igazság van, de nincs kegyelem, akkor kegyetlenség. A misna az egyensúlyra tanít minket.”

Az igazság nem mindig könnyű, de mindig megéri

A tanítás középpontjában az áll, hogy a jog és az igazság nem csupán elméleti kategóriák, hanem olyan alapértékek, amelyekhez ragaszkodni kell – akkor is, ha ez kényelmetlenséggel vagy áldozatokkal jár. Mushky példaként egy oroszországi lubavicsi rabbit említett, aki péntek délután, hanukai és sábáti gyertyagyújtás előtt kapott lehetőséget, hogy Putyinnal találkozzon. Amikor látta, hogy nem ér haza sábesz előtt, „nem volt hajlandó taxiba ülni, hanem két órán át gyalogolt haza, mert hű akart maradni a saját értékeihez.” Ez a következetesség olyan mély benyomást tett a kísérőjére, hogy a rabbi végül megkapta a támogatást, amelyre a zsidó közösségnek szüksége volt.

Az igazság szilárd – a hazugság instabil

A héber nyelv rejtett tanításaira is kitért: „Az emet (igazság) szó betűi stabilan állnak az asztalon, a seker (hazugság) betűi viszont eldőlnek – ezzel is jelezve, hogy az igazság stabil, a hazugság viszont ingatag.” Ez a vizuális példa különösen emlékezetessé tette a tanulást.

A micvák valóságformáló ereje

A misna nemcsak társadalmi rendet vázol, hanem spirituális következményekre is utal. „A micvákon keresztül nemcsak a társadalmat tesszük jobbá, hanem saját lelkünket is formáljuk. Az igazság, a jog és a béke nemcsak kívülről, hanem belülről is rendet tesz.”

A sorozat tanulsága: élni a tanultak szerint

A sorozat első szakaszának lezárásakor Mushky arra kér minden hallgatót, hogy vigyen magával egy micvát – egy cselekvést –, amellyel a tanultakat a mindennapi életbe is beemeli. Ez lehet sábáti gyertyagyújtás, tefillin viselés, kóser étkezés választása vagy egy kedves szó egy másik emberhez.

Kérdezd a Rebbetzent!

A következő hétfői alkalom rendhagyó lesz: Mushky „Kérdezd a Rebbetzent” címmel válaszol majd a beérkező kérdésekre. „A kérdéseket előre, anonim módon lehet beküldeni, és minden, ami a zsidósághoz kapcsolódik, feltehető – én pedig igyekszem a Tóra szellemében válaszolni rájuk.”

Az igazság nem mindig a legkönnyebb út – de mindig a legjobb. Ha e szerint élünk, békesség és rend fogja követni minden lépésünket.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

Megszakítás