A hit és a pénz kapcsolata – A tized micvája a mindennapi életben
Mushky Blesofsky előadássorozatának legújabb részében egy kevéssé ismert, mégis kulcsfontosságú micváról tanultunk: a tized adásának törvényéről. A Misna 16. tanítása Rábán Gámlielt idézi, aki három gyakorlati tanácsot ad: „Tégy szert tanítómesterre, szabadulj meg a bizonytalanságtól, és vedd le a tizedet szemérték szerint.” E három gondolat mély kapcsolatban áll az isteni gondviselésbe vetett bizalommal és a gyakorlati zsidó életvitellel.
A tized törvénye: több mint jótékonykodás
A tórai parancsolat értelmében minden kereset tizedét az Örökkévalónak kell szentelnünk – adomány formájában. „Ha keresel 100.000 forintot, az első 10.000 forint nem a tiéd, az Istené” – mondja Mushky. Ez az egyszerű, de hatalmas erejű gesztus az isteni gondviselésbe vetett hit kifejeződése. A micva gyökerei még a mezőgazdasági időkbe nyúlnak vissza, amikor a termés tizedét adták a szegényeknek, ma viszont ezt pénzben, zsidó intézmények, iskolák, rászorulók vagy akár saját zsidó fejlődésünk támogatására adjuk.
A tized adása – isteni bőség forrása
„Adj, és Isten visszaad neked.” Ez a mondat nem csupán biztatás, hanem isteni ígéret: aki másnak ad, annak az Örökkévaló is adni fog. Mushky hangsúlyozta, hogy ez nem mindig azonnal érzékelhető: „Lehet, hogy nem rögtön jön vissza, amit adtunk, de mindig visszajön – és még többel.” A gazdagság nem pusztán anyagi áldást jelent, hanem belső békét, biztonságot és lehetőséget arra, hogy másokon segítsünk.
A történetek ereje: amikor az isteni prioritás az első
Mushky két történetet is megosztott. Az egyik egy gyémántkereskedőről szólt, aki lemondott egy szombati találkozóról – és végül a vásárló annyira megbecsülte a lojalitását a hitéhez, hogy később még nagyobb üzletet kötöttek. „Ha lojális vagy az Istenhez, Ő is lojális lesz hozzád.” A másik történet saját élmény volt: amikor Mushky nemet mondott egy nem kóser programra, barátnői végül nemhogy megharagudtak volna, hanem vele tartottak – és így mindenki jól járt.
A tized mint spirituális emlékeztető
Ez a micva különösen segít abban, hogy folyamatosan tudatosítsuk: „Minden az Istentől jön.” Nem a főnök, nem a piac, nem a gazdaság a forrás, hanem az Örökkévaló. Amikor ezt felismerjük, az életünket is aszerint tudjuk berendezni – például a sábesz megőrzése, az ima vagy a tórai tanulás elsőbbsége szerint.
Mushky arra buzdított mindenkit, hogy ha eddig nem tették, kezdjék el gyakorolni ezt a micvát – akár kis összeggel, akár saját tanulásuk támogatására: „A zsidó identitásba fektetett pénz mindig visszajön – kamatostul.”
A következő tanuláson pedig egy különleges esemény várható: „Kérdezd a rabbit és a rebecent” – Mushky és férje, Jákov közösen válaszolnak majd minden zsidósággal kapcsolatos kérdésre. A kérdéseket előzetesen Mushky Facebook-oldalán lehet majd elküldeni.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/