Mushky Blesofsky: A jó élet receptje – Misna 14 – Hamis alázat

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/

A „ha én nem vagyok magamért, ki van értem? És ha csak magamért vagyok, mi vagyok én? És ha nem most, mikor?” mondás Hiléltől származik, és Mushky Blesofsky tanítása szerint ez a három gondolat egymás kiegészítése: az önmagunkért vállalt felelősségről, az önzés veszélyéről és a halogatás legyőzéséről szól.

Ki van értem?

Az első rész – „ha én nem vagyok magamért, ki van értem?” – a személyes felelősséget hangsúlyozza. Mushky szerint „legtöbbször senki sem tud nekünk igazán segíteni, csak mi magunk”. Ez nem azt jelenti, hogy egyedül kell megoldanunk mindent, de a kezdeményezés rajtunk múlik. „Ha szomorú vagyok, és nem mondom el a férjemnek, hogy mit szeretnék, akkor nem fogja tudni magától” – mondta szemléltetésképp. Sokan elvárják, hogy mások kitalálják, mire van szükségük, holott fontosabb megtanulni világosan kommunikálni az igényeinket.

Ha csak magamért vagyok…

A második rész – „és ha csak magamért vagyok, mi vagyok én?” – arra figyelmeztet, hogy a világban betöltött szerepünk akkor válik teljessé, ha nemcsak magunkért élünk. „Ha csak magamnak segítek, akkor mi az értékem a világban?” – kérdezte Mushky, majd hozzátette: az önmagunk iránti szeretet célja, hogy legyen mit adnunk másoknak. Az igazi alázat nem azt jelenti, hogy elrejtem a tehetségemet, hanem azt, hogy tudom, „minden tehetség, ami van bennem, Istentől jött, és azért kaptam, hogy másokon segítsek”.

Ne halogasd

A harmadik gondolat – „és ha nem most, mikor?” – a cselekvés sürgetésére buzdít. Sokszor hajlamosak vagyunk elodázni a változtatást, a jócselekedetet, vagy éppen egy fontos döntést. Mushky emlékeztetett: „a megfelelő idő a most”. Ha felismerjük a helyes irányt, ne várjunk – lépjünk.

Egyensúly: magamért vagy másokért?

A tanulás során Mushky egy gyakran visszatérő dilemmát is körbejárt: először magamról gondoskodjak, vagy másnak segítsek? A válasz nem egyszerű, és minden élethelyzet más. Van, hogy a barátnőnknek sürgősen szüksége van ránk, máskor pedig előbb magunkat kell „feltöltenünk”, hogy másnak is tudjunk adni.

A legjobb példát erre Mózes személye adja, akiről a Tóra azt mondja: „ő volt a legnagyobb alázattal bíró ember”. Mégis ő vitte ki a zsidókat Egyiptomból, ő beszélt Istennel, ő állt a nép élére. Ez az igazi alázat: nem visszahúzódás, hanem annak felismerése, hogy „az, amit kaptam, nem véletlen – küldetésem van”.

A szülinap jelentősége

A Lubavicsi Rebbe egyik különleges tanítása volt, hogy a születésnap nem csupán egy ünnep: „a születésnap az a nap, amikor Isten eldöntötte, hogy nélküled a világ nem tud létezni”. Ha élünk, az azt jelenti, hogy Isten számít ránk. Ezért fontos magunkkal is törődni – nem önzésből, hanem a küldetésünk betöltése érdekében.

Hamis vagy valódi alázat?

A tanulás végén Mushky így fogalmazott: „az alázat nem azt jelenti, hogy nem tudok semmit. Az alázat azt jelenti, hogy tudom, hogy minden, amit tudok és minden tehetségem Istentől van – és az a dolgom, hogy használjam őket a világ jobbá tételére.”

A valódi alázat tehát nem passzivitás, hanem aktív jelenlét. Aki valóban alázatos, az tudja, hogy dolga van – és teljesíti is.


Készen állsz a küldetésedre? Ha igen, ne várj – mert „ha nem most, mikor?”

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

Megszakítás