A jó élet receptje – Áron, a teremtmények szeretője
A Pirké Ávot 12. misnája nem más, mint Hilél örök érvényű útmutatása a másokhoz való viszonyulásról: „Légy Áron tanítványai közül való: békeszerető, békére törekvő, teremtményeket szerető, aki közel hozza őket a Tórához.” Mushky Blesofsky tanítása ezen a mondaton keresztül vezetett be bennünket az emberszeretet legmélyebb jelentésébe.
Békét teremteni két ember között
Áron, Mózes bátyja nemcsak főpapként volt kiemelkedő személyiség, hanem mint a béke szószólója is. Ahogy Mushky elmondta, Áron „amikor két ember összeveszett, odament mindkettőhöz külön-külön, és azt mondta, hogy a másik békét szeretne vele teremteni. Így végül valóban kibékültek.” A béketeremtés érdekében Áron akár „fehér hazugságot” is mondott – ez a fajta „hazugság” nem rombol, hanem épít, és a zsidó hagyomány ezt megengedhetőnek tartja a béke fenntartásáért.
A szeretet a Tóra tanításának előfeltétele
Mushky hangsúlyozta, hogy Hilél nem véletlenül említi előbb az emberszeretetet, és csak utána a Tórához való közelítést. „Ahhoz, hogy egy jó tanító legyél, először az embernek azt kell éreznie, hogy érted őt és vele vagy. Csak utána tud tőled tanulni.” A valódi tanítás nem ismeretátadás, hanem kapcsolódás, amely empátián és tiszteleten alapul.
Nem embereket, hanem teremtményeket szeretett
Különösen érdekes, hogy a héber eredeti szövegben Hilél nem „emberszeretetről”, hanem „teremtményszeretetről” beszél. Ahogy Mushky rámutatott: „Áron nem csak a jó embereket szerette. Olyanokat is, akikről semmi mást nem lehetett mondani, csak azt, hogy ők is Isten teremtményei.” Ez az elfogadás nemcsak a példamutatás, hanem a közösségépítés alapja is.
A szeretet nem szimpátia, hanem empátia
Az igazi szeretet nem csupán azt jelenti, hogy elfogadjuk a másikat, hanem hogy megpróbáljuk megérteni őt. Mushky egy különleges történetet idézett fel a negyedik lubavicsi rebéről, aki napokra visszavonult, mert nem tudott empatikusan azonosulni egy ember súlyos bűnével – „és azt érezte, hogy amíg nem tudja a másik érzéseit átélni, addig nem tud igazi tanácsot adni.”
A hallgatás ereje
Mushky személyes tapasztalatai alapján kiemelte: „Régen vitatkoztam, hogy megértessék velem az igazságot. Ma már tudom, hogy néha a legnagyobb segítség az, ha csak csendben végighallgatjuk a másikat.” Az igazi jelenlét gyakran több, mint bármilyen bölcs mondat.
A tanítás végén hangsúlyozta: a cél nem csupán az, hogy gondolkodjunk így, hanem hogy így is viselkedjünk. Mert az, aki minden embert – sőt, minden teremtményt – szeretettel néz, az nemcsak a Tórát tanítja, hanem a világot is jobb hellyé teszi.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/