Az isteni egység és hit titkai – Megyeri Jonatán rabbi és a Tánjá tanításai
Megyeri Jonatán rabbi, a Tánjá – a zsidó misztikus filozófia egyik alapműve – tanításainak értelmezésével vezette be közönségét az isteni egység és hit mélységeibe, melyek nem csupán vallási gondolatok, hanem az emberi élet alapvető kérdéseire is választ kínálnak.
A filozófiai alapok: Rambam és a tudás egysége
Az előadás egyik kiindulópontja Mose ben Maimon, közismert nevén Rambam vagy Maimonidész, filozófiája volt. A 12. századi nagy zsidó gondolkodó és vallásjogi szaktekintély – akinek életútja Spanyolországtól Egyiptomig terjedt – megfogalmazta, hogy Isten esetében a tudás, a tudat és a tudott dolog egy és ugyanaz. E gondolat értelmezésében Megyeri Jonatán rabbi hangsúlyozta: „Az ember számára a tudás külső, tőlünk független tényező. Például az, hogy egy meg egy az kettő, létezik, akár tudunk róla, akár nem. Isten esetében azonban nincs semmi, ami tőle független lenne. Minden tudás, minden létező Istenen belül értelmezhető.”
Ez az egység képezi a Tánjá „Isteni egység és hit kapuja” című fejezetének egyik központi gondolatát, amely azt tanítja, hogy Istenen kívül nincs semmi. „Ein od milvado” – nincs semmi Istenen kívül –, mondta Megyeri Jonatán rabbi, idézve a tórai szövegeket.
Az isteni tulajdonságok paradoxona
Az előadás egyik legérdekesebb része az isteni tulajdonságok paradoxonjáról szólt. Megyeri Jonatán rabbi szerint bármilyen jellemzőt is társítunk Istenhez – például, hogy nagy, irgalmas vagy örökkévaló –, ezek valójában nem írják le őt teljesen. „Amikor azt mondjuk, hogy Isten nagy, ezzel korlátozzuk őt, mintha csak nagy lehetne, és nem kicsi. Pedig Isten minden: egyszerre nagy és kicsi, egyszerre véges és végtelen, egyszerre jó és – paradox módon – képes lenne rossz is lenni, ha úgy akarná” – magyarázta Megyeri Jonatán rabbi.
A jelzők célja tehát nem Isten teljes megértése, hiszen az emberi elme erre képtelen. Ezek a kifejezések inkább azért léteznek, hogy segítsék az embert saját magát pozícionálni Istenhez képest, és inspirációt nyújtsanak az isteni tulajdonságok utánzására. „Amikor azt mondjuk, hogy Isten irgalmas, az arra ösztönöz bennünket, hogy mi is irgalmasak legyünk” – mondta az előadó.
Az ember és Isten kapcsolata
Megyeri Jonatán rabbi kiemelte, hogy a Biblia isteni tulajdonságai az emberi cselekvést hivatottak irányítani. Példaként hozta Ábrahám történetét, amikor Isten meglátogatta őt a körülmetélése utáni harmadik, legfájdalmasabb napon. „Ebből tanuljuk, hogy nekünk is meg kell látogatnunk a betegeket, mert Isten cselekedetei az ember számára példaként szolgálnak” – magyarázta.
Az emberi élet célja tehát Isten tulajdonságainak és cselekedeteinek utánzása, hogy ezáltal szentebbé tegyük a világot. „Az ember azért lett Isten képmására teremtve, hogy az ő példáját követve cselekedjen, és szentséggel töltse meg ezt a világot” – hangsúlyozta Megyeri Jonatán rabbi.
Mit tanít a Tánjá az emberi korlátokról?
Az előadásban Megyeri Jonatán rabbi hangsúlyozta, hogy az emberi értelem korlátozott, ezért nem képes teljes mértékben megérteni Isten lényegét. „Ha még a végtelent vagy a galaxisokat sem tudjuk igazán felfogni, akkor hogyan próbálhatnánk megérteni Istent, aki mindezen dolgokon felül áll?” – tette fel a kérdést.
Ezért minden próbálkozás, amely Isten tulajdonságainak leírására irányul, végső soron az ember saját korlátairól szól. Az isteni tulajdonságok emberi nyelven való leírása nem Isten megértését szolgálja, hanem az ember saját életének jobb irányba terelését.
Gyakorlat és inspiráció
Megyeri Jonatán rabbi előadásának végén gyakorlati tanácsot is adott hallgatóinak: „Az isteni tulajdonságok nem azért léteznek, hogy megpróbáljuk Istent korlátozni velük, hanem hogy saját életünkben kövessük őket. Ha Isten irgalmas, akkor nekünk is irgalmasnak kell lennünk. Ha Isten jó, akkor nekünk is a jóságot kell keresnünk.”
Az előadás nemcsak teológiai mélységekbe vitte a hallgatóságot, hanem gyakorlati útmutatást is adott az élethez, emlékeztetve arra, hogy az ember képes jobbá tenni a világot Isten példáját követve.
Zárszó
Megyeri Jonatán rabbi az előadást egy humoros, de annál komolyabb felhívással zárta: „Ha valaki támogatni szeretne, iratkozzon fel a YouTube-csatornámra! Nem kell mást tenni, mint beírni a keresőbe, hogy Megyeri Jonatán, és megnyomni a piros feliratkozás gombot. Ez a legjobb módja, hogy támogassanak.”
A tanítás mélyrehatóan mutatta be, hogy Isten és az ember kapcsolata hogyan alakíthatja az életünket, és hogyan találhatunk inspirációt a mindennapokban a Tánjá szent szövegeinek tanulmányozása által.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/