Áv hónap beköszöntével askenáz zsidók számára kezdetét veszi a kilenc nap, héberül tisát hájámim, amikor kilenc napon át, a szombatokat kivéve, tilos a bor és a hús fogyasztása. Ez a két dolog a szentélybeli szolgálatot jelképezi, egyben az ünneplés és öröm általános kifejezőeszközei. Mivel ebben az időszakban a Szentélyt gyászoljuk és tartózkodunk az ünnepléstől, érthető, hogy a bor és a hús miért marad ki az étkezésünkből. További étkezési szabály a jiddisül nájntégnek nevezett időszakkal kapcsolatban, hogy nem eszünk olyan ételt, amilyet még nem fogyasztottunk az adott évben, és ezért az új dolgokra mondott sehechejánu áldást kellene rá mondani. Mit ehetünk tehát? Tulajdonképpen bármit, ami nem húsos és nem tartalmaz bort vagy szőlőlevet. Ezekben a napokban tejes, illetve párve, vagyis se nem tejes, se nem húsos recepteket mutatunk be olvasóinknak.

Azt gondolhatnánk, hogy a mangóval kapcsolatban igazán nem merülhet fel kósersági kérdés: se nem tejes, se nem húsos, hanem gyümölcs, ami párve. Méghozzá nyers, feldolgozatlan gyümölcs, amit ráadásul bogarak se nagyon támadnak meg, ezért még áztatni, vizsgálgatni sem kell. Mi lehet mégis a probléma? A származási hely! Ha ugyanis Izraelből érkezik a gyümölcs, akkor kósersági pecsétre van hozzá szükség, ami igazolja, hogy a termésből levették a megfelelő tizedet és egyéb adományt (trumot umáászrot) és a fa, amiről szedték, már nem volt orla, vagyis elmúlt négyéves, így a gyümölcse fogyasztásra megengedett. A hetedik, smita évben még további problémák is felmerülhetnek az izraeli gyümölccsel kapcsolatban, melyeket most nem részletezünk.

Izraelben egyébként számos mangófajta terem, a kicsi, sárgás-pirosas héjú fajtától egészen a nagy, éretten is zöld héjú válfajokig. A mangószezon május közepétől októberig tart. A legtöbb mangót Izraelben a Kineret-tó (Tibériási-tó) mentén, illetve a Jordán-völgyben termesztik. Sokan kísérleteznek vele otthon is. A mangót fogyasztják nyersen vagy fagyasztva, szorbé formában, és közkedvelt a mangóból és karakteres ízű fűszerekből készített csípős szósz, az amba is, mely többek között a falafel és a kebab ízesítője lehet.

Jeges mangóital vaníliafagylalttal

párve, tojásmentes

  • 4 érett mangó
  • 1 pohár ízesítetlen zabtej (tejes változathoz használhatunk tehéntejet)
  • ½ pohár víz
  • ½ liter vanília ízesítésű zabtej (tejes változathoz használhatunk tejszínt)
  • opcionális, de ebben a rekkenő hőségben nagyon jól tud esni, ha egy gombóc vaníliafagylaltot (párve) is kanalaz az italba

A mangókat megmossuk, meghámozzuk és felkockázzuk. Nagy teljesítményű mixerrel pépesre turmixoljuk. Ha túl sűrű, adjunk hozzá még egy kevés zabtejet.

A vanília ízesítésű zabtejet (vagy tejes változathoz a tejszínt) habverővel felhabosítjuk. Egy magas pohárba kétharmadig töltünk a mangós keverékből, ennek a tetejére eresztjük óvatosan a felhabosított zabtejet. Azonnal kínáljuk.

 

Megszakítás