Fából készült, Kelet-Európában egykor nagyon elterjedt zsinagógákat restauráltak Litvániában. Mindkét épület a jövőben kulturális célokat fog szolgálni – közölte az illetékes minisztérium.
A tervek szerint a kulturális örökségként nyilvántartott kurkliai zsinagóga épületét átadják a regionális művészeti központnak, amely szakrális művészeti kiállítást hozna létre benne.
A szintén regionális jelentőségű, államilag védett alantai zsinagógát az önkormányzat kapja meg, hogy kulturális és oktatási turizmus céljára alakítsák át. Bemutatják a zsinagóga történetét és a helyi zsidó közösség múltját, valamint rendezvényeket is tartanak – derül ki a Jewish Heritage Europe beszámolójából.
Kurkliaiban 2019 óta folynak a karbantartási és állagmegóvási munkálatok, megerősítették a falak rönkszerkezetét, kicserélték a korhadt elemeket, elvégezték az alapozás szigetelését, felújították a mennyezetet és a tetőt. Hasonló folyamaton ment keresztül az alantai zsinagóga is, amelyet a holokauszt után raktárként használtak.
Kelet-Európában egykor több száz díszes, fából készült zsinagóga állt. Csak néhány maradt fenn. Ezek közül mintegy 17 található Litvániában. Az ország legrégebbi ilyen zsinagógája 1801-ben épült. A litván kulturális minisztérium az elmúlt évtizedben hat fából készült zsinagóga felújítását finanszírozta az örökségvédelmi program részeként. |