94 éves korában elhunyt Eve Kugler, a hírhedt kristályéjszaka szemtanúja, holokauszt-túlélő, újságíró és a brit Holokauszt Oktatási Program egyik legismertebb arca. Halála mély gyászt hagyott maga után, különösen azok körében, akik tőle hallották először a múlt igaz történeteit.

Eve Kugler holokauszt-túlélő, aki a szörnyűséges kristályéjszaka szemtanúja volt, éppen jom hásoá estéjén hunyt el – számolt be róla a WINnews.

Kristályéjszaka – egy gyermek szemein keresztül

Eve Kugler 1931-ben született Eva Kanner néven Németországban, Halle an der Saale városában, egy zsidó család középső gyermekeként. Családjuk egy virágzó áruházat üzemeltetett – egészen 1938-ig, amikor a kristályéjszaka (Kristallnacht) brutalitása mindent megváltoztatott.

November 9–10. közötti éjszakán Németország, Ausztria és Szudétavidék-szerte 267 zsinagógát égettek fel és pusztítottak el. Az éjszakán több mint negyedezer műemléket romboltak le barbár kezek, és a pogrom legalább kilencvenegy áldozatot is követelt.

Hét éves volt, amikor látta, ahogy náci csőcselék feldúlja otthonukat, tönkreteszi üzletüket, és elhurcolja apját, Salomon Kannert a buchenwaldi koncentrációs táborba. Ez a trauma meghatározta egész életét.

Menekülés és újrakezdés

A család 1939-ben hamis papírokkal Párizsba menekült, a lehető legkevesebb csomaggal. Mindössze egy bőröndöt és 40 márkát vittek magukkal, amit a náci törvények megengedtek. Franciaország német megszállása után édesapját újból internálták, a gyerekeket pedig az OSE zsidó gyermekmentő szervezet gondozására bízták.

1941-ben Eve és húga, Ruth, egy szerencsés véletlen folytán jutottak ki az Egyesült Államokba: két beteg kislány helyére kerültek egy mentőhajóra, amely az U-99 típusú német tengeralattjárók fenyegetése közepette szelte át az Atlanti-óceánt. New Yorkban három különböző nevelőcsaládnál éltek.

A háború végén – a francia ellenállás és véletlen szerencsék sorozata után – a család 1946-ban újra egyesült. Eve ezután a University of Pennsylvania hallgatója lett, majd újságíróként kezdett dolgozni. Később férjhez ment Simon Kuglerhez, és 1991-ben Londonba költöztek.

Munkája és új küldetése

Felnőttként Eve Kugler elkezdte rekonstruálni saját gyermekkorát, amelynek részletei elmosódtak az időben. Édesanyja, Mia Kanner memoárja, a Shattered Crystals segített neki ebben. Innentől kezdve életét a holokauszt emlékeinek megőrzésének szentelte.

Számtalan iskolában, közösségi eseményen, zsinagógában és nemzetközi programon tartott előadást. Rendszeres résztvevője volt az Élet Menete nemzetközi megemlékezésnek is, ahol fiatalok ezreinek adta tovább történetét. Munkásságát 2020-ban a Brit Birodalmi Érdemrenddel (BEM) ismerték el. 

Eve Kugler honlapot is működtetett, ahol részletesen dokumentálta családja történetét és túlélésük csodáját.

Emlékéből fakadjon áldás!

A borítókép a The Jewish Chronicle 2024-es videójából screenshot.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás