Étteremkörképünk következő részeként egy tel-avivi kis kifőzdét mutatunk be, amely ellenállhatatlan ízekkel várja a betérőket. A cikk végén azt is megmutatjuk, hogyan varázsolhat közel-keleti hangulatot konyhájába. 

Az étteremről

Tel-Aviv szívében a Levinsky piacon van egy kis kifőzde, ami mindig tele van mikor arra járok. Az emberek a picinyke étkezdéből az utcáig tolongnak, hogy végre sorra kerülhessenek, mindezt egy nagyon erős, de kellemes illatfelhőbe burkolva. Az étterem a Levinsky 53 névre hallgat – mi is lehetne más, ugye-, fő specialitása a kube, ami leginkább egy gyűjtőnév, hiszen ennek az ételnek ezernyi fajtája létezik. Izraelben elég elterjedt gyorsétel – mondhatni nemzeti fogás, amit az iraki származású zsidók hoztak magukkal. A helyre éppen ezért egy iraki származású barátnőmmel érkeztem, aki elmesélte, hogy van egy titkos családi receptjük amit az édesanyja nagyon sokszor készített már el nekik. És mivel a házi kubéből készült leves utánozhatatlan, mindig fenntartásokkal érkezik hasonló éttermekbe. Izgatottan vártam a reakcióját az első falat után, ami nemcsak engem lepett meg, de őt is. Azt mondta, hogy ez közel olyan finom, mint a családi receptjük.  Úgyhogy ha Izraelben jár, ezt a helyet feltétlenül ki kell próbálnia!

Mi az a kube?

A kubbeh vagy kibbeh elnevezés az arab nyelvből ered, eredetileg „labdát” vagy „kupolát” jelent. 

Ahogyan már fentebb említettem, több fajtája létezik: olajban sült, nyers, sütőben készült és leves változat is van, ezekben a kategóriákban fellelhető vegetáriánus, vegán, párve, halas és húsos is. Az étteremi verzió „bulgurköpenye” marhahússal van megtömve, de ez lehet persze kecske, vagy bárány is. Ki ahogy szereti… Az olajban sült kube formája leginkább egy süvegre emlékeztet, míg a levesbe kerülő kis labdácskák a maceszgombóc formáját idézik. A levesnek két elterjedt fajtája van: céklás és zelleres. Az étteremben azért még sok más is van, például olajban sült tócsni, zöldségfasírt, rántotthús, valamint töltött káposzta, töltött szőlőlevél és saláta is. 

Töltött szőlőlevél a Levinksy piacon

Hamisítatlan izraeli hangulat

A Levinsky 53-ban pörög a kiszolgálás; le lehet ülni a pultnál és a hely előtt is ácsingózik pár asztal. A beltér nagyon hangulatos, közel-keleti dallamok szólnak és hatalmas a nyüzsgés, az emberek egymás feje fölött kiabálják át, mit szeretnének. Azonban ez senkit sem zavar, a legnagyobb nyugodtsággal fogyasztja mindenki az ebédjét – ezt hívom igazi izraeli atmoszférának. 

Mindig van vegán opció

Vegánként hatalmas segítség számomra, hogy Izraelben bárhová utazom, bármilyen étteremben járok, mindig van vegán opció. Ez nemcsak valami tel-avivi trend, hanem az egész országot jellemzi. A Levinsky 53 egy húsos étterem, de több vegán fogásuk is van. Például a fasírtok egy része, a szőlőlevél és a töltött káposzta, na meg persze a ház specialitása, a kubeleves is kérhető vegán kiszerelésben.

De vajon mi kerül a vegán kubébe? 

A vegán kubét gombával töltik meg. Ez nem meglepő, a gombát nagyon sokszor használják húspótlónak. Ennek oka, hogy a gomba mindent magába szív és nagyon jól lehet ízesíteni. Emellett a textúrája is hasonlít némileg a húshoz, természetes módon rágós és könnyen sül ropogóssá.

Gombával töltött vegán kubbeh a Levinksy 53 étteremben

Az én választásom a Vegan Hamusta Kubbeh-re esett, ami három darab kubét jelent, háromféle gombával töltve, fokhagymás, mángoldos és zelleres savanyú levesben. Rizst és izraeli salátát választottam mellé, de lehet kérni rizstésztát, burgonyát, főtt olajbogyót, majadrat és kuszkuszt is. Egy ilyen leves ára 55 sékel, ami nagyjából 5.800 forintnak felel meg, viszont piszkosul megéri, mert nagyon laktató és annyira ízletes, hogy szinte nem lehet abbahagyni. 

A kube elkészítése

Azt mondják, hogy a kube az egyik legnehezebben elkészíthető étel az izraeli konyhában. A jó kube sok gyakorlást igényel. Ha mégis megpróbálná otthon elkészíteni, íme egy gombás recept kezdésnek a veganstart oldaláról. 

Hozzávalók a tésztához:

    • 2 bögre bulgur
    • 2 bögre búzadara
    • 1 teáskanál só
    • meleg víz

Hozzávalók a töltelékhez:

    • 2 evőkanál olívaolaj
    • 1 nagy hagyma, apróra vágva
    • 2 gerezd fokhagyma, apróra vágva
    • 2 bögre shitake gomba
    • 2 csésze csiperke gomba
    • 2 evőkanál fenyőmag
    • 2 evőkanál friss petrezselyem, apróra vágva
    • 1/2 teáskanál só

Hozzávalók a leveshez:

    • 2 evőkanál olívaolaj
    • 1 nagy vöröshagyma, apróra vágva
    • 2 gerezd fokhagyma, apróra vágva
    • 2 nagy sárgarépa, apróra vágva
    • 2 nagy cukkini, apróra vágva
    • 1 nagy zellerszár, apróra vágva
    • 2 szál petrezselyem, apróra vágva
    • 1 doboz paradicsompüré
    • 1 evőkanál friss citromlé
    • 8 bögre víz 

A tészta elkészítése: 

    1. Öntsön meleg vizet a bulgurra, és hagyja egy órát állni, hogy magába szívja.
    2. Nyomja ki a felesleges vizet, adja hozzá a sót és a búzadarát, majd gyúrja össze a tésztát.

A töltelék elkészítése:

    1. Hevítse fel az olajat.
    2. Adja hozzá a hagymát, a fokhagymát és a gombát, és főzze addig, amíg a hagyma áttetszővé nem válik.
    3. Adja hozzá a többi hozzávalót, és főzzük, amíg a petrezselyem megfonnyad.

      Összeállítás: A töltelékhez adjuk a tésztát:

Így formáljon kube golyókat:

    1. Formálja a tésztát golyókká.
    2. A hüvelykujjával vájjon bele egy mélyedést.
    3. Töltse meg a mélyedést 1-2 teáskanálnyi töltelékkel, és zárja le.

A leves elkészítése:

    1. Hevítse fel az olajat.
    2. Adja hozzá a zöldségeket, és pirítsa őket, amíg a hagyma áttetszővé válik.
    3. Adja hozzá a többi hozzávalót, és főzze amíg a leves fel nem forr.
    4. Óvatosan adja a leveshez a kube golyókat és főzze tovább a levest egy órán át.

Jó étvágyat kíván a zsido.com csapata!

 

Megszakítás