Az egész életét a nemzetközi jognak szentelő Benjamin Ferencz 103 éves korában, álmában halt meg egy floridai idősek otthonában, írja az Arutz7. A magyarországi születésű, Amerikában felnőtt férfi 27 évesen, előzetes tapasztalat nélkül lett a per egyik vezető ügyésze. Munkájának köszönhetően 22 nácit találtak bűnösnek, közülük négyet végeztek ki. Később rengeteget munkálkodott azért, hogy a holokauszt áldozatai és túlélői kompenzációt kapjanak, illetve visszakapják elrabolt tulajdonukat.

Ferencz egész életében azon dolgozott, hogy létrejöhessen egy nemzetközi bíróság. Álma 2002-ben valósult meg a hágai nemzetközi bíróság létrehozásával. E globális igazságügyi rendszer alapját az 1945-ben zajlott nürnbergi perek fektették le. A világhírű perben Ferencz feladata a több mint egymillió, többségében zsidó ember meggyilkolásáért felelős Einsatzgruppék vezetőinek ügye volt. Az Einsatzgruppe mobil gyilkolóegységekből állt, leginkább fegyveres tömeggyilkosságokat hajtottak végre.

Benjamin Ferencz 1920-ban született az akkor Magyarországhoz, ma Romániához tartozó Csolton, zsidó családban. Még nem volt egyéves sem, amikor szüleivel az Egyesült Államokba menekültek az egyre növekvő zsidóellenesség elől. A Harvardon tanult jogot, és a második világháború során az amerikai hadseregben szolgált. Így került ügyészként a frissen felszabadított koncentrációs táborokba, hogy bizonyítékokat gyűjtsön az ott elkövetett szörnyűséges tettekről.

„Ben Ferencz óriás volt” – mondta a Zsidó Világkongresszus egyik vezetője, Menachem Rosensaft.

„Rendkívül hosszú és tiszteletreméltó karrierjének legvégéig annak szentelte az életét, hogy a nürnbergi perek tanulságait a nemzetközi jog és a társadalom egésze is magáévá tegye. Elkötelezett és fáradhatatlan módon dolgozott azon, hogy a holokauszt túlélőinek legalább egy kevés igazságot szolgáltasson.”

2022 decemberében Ferencz a Zsidó Világkongresszus legmagasabb kitüntetésében, a kongresszusi aranymedálban részesült.

Emléke legyen áldott!

Fotó: Wikipédia

Megszakítás