El kell adnom a háziállatomat peszách idejére? A kérdésre a chabad.org írása válaszol.

Bár maguk a háziállatok nem okoznak problémát, amit esznek, annál inkább. Az év folyamán a kósersági törvények nagyrészt (zsidó) embereket érintenek, az állatokat pedig (szinte) bármivel etethetjük, ide értve a tiltott húsokat, pl. disznó- vagy lóhús. A kivételek közé tartozik a kóserságnak az a szabálya, miszerint nem húzhatunk hasznot tej és hús keverékéből. Állataink etetése haszonhúzásnak minősül, ezért a háziállatoknak adott táp nem tartalmazhatja egyszerre kóser állat húsát és tejét is. Ehhez hasonló a chámec, vagyis kovászos peszáchi tilalma: nemcsak nem fogyaszthatjuk, hanem a tulajdonunkban sem lehet és semmiféle módon nem is húzhatunk hasznot belőle.

Mi történik, ha egy háziállatnak mindenféleképpen chámeces tápot kell fogyasztania? Az egyik megoldás az, ha eladjuk az állatot egy nem-zsidónak az ünnep idejére, így az a chámec, amivel ő az állatot eteti, neki hoz hasznot. Sok kovászoseladási szerződésben szerepel, hogy az ilyen állatok az általános eladás részét képezik, de érdemes megkérdezni a szerződést bonyolító rabbit vagy szervezetet, hogy az ő szerződésükben is szerepel-e ilyen kitétel. Ez azonban csak az első lépés, az állatot oda is kell adni egy nem-zsidónak az ünnep idejére.

Mielőtt azonban megszabadul házi kedvencétől erre az időszakra, bizonyosodjon meg arról, hogy az adott táp valóban tartalmaz kovászosat, illetve hogy létezik-e valamiféle alternatíva.

Bár az askenáz (és néhány szfárádi) közösségekben nem esznek kitniotot (hüvelyesek, rizs, kukorica, stb.) peszáchkor, annak birtoklása és felhasználása (pl. az állatok etetése céljából) megengedett. Ha tehát bab, hajdina, rizs vagy annak származéka, kukorica, cirok, köles, földimogyoró, len-, szezám- vagy napraforgómag, szójabab vagy annak származéka szerepel az összetevők között, az élelem attól még használható. Ami fontos, hogy ne legyen benne kovászos, vagyis búza (liszt, csíra, glutén), árpa (töret, liszt), zab (liszt, hántolt mag), rozs, tönköly, tészta, sörélesztő, xantángumi vagy maláta. Az összetevőket alaposan át kell olvasni – és természetesen az a legjobb, ha „káser lepeszách, lo káser” – vagyis: peszáchra kóser, nem kóser – feliratú tápot vásárolunk.

Ahhoz, hogy megkönnyítsük az állat számára az átállást, érdemes kis lépésekben már két héttel peszách előtt megkezdeni az újfajta táp bevezetését. Adagoljon minden nap egyre több peszáchi tápot a megszokotthoz, az ünnep után pedig tegye az ellenkezőjét.

Amennyiben kedvencének állatorvos írta elő a kovászost is tartalmazó menüt, mindenképpen beszéljen szakemberrel, mielőtt tápot vált. Amennyiben nem sikerül chámecmentes alternatívát találni, úgy mégis kénytelen lesz megválni a háziállatától az ünnep idejére.

Kóser peszáchot a gazdiknak és a házi kedvenceknek is!

 

Megszakítás