Nave Geva állatainak egy részét megölték, más részét ellopták a terroristák október hetedikén, ám a terápiás állatkert vezetője hatalmas erőfeszítéssel újra felállította a színes seregletet, hogy a szörnyűségek által traumatizált gyerekeknek segíthessenek a gyógyulásban, írja a chabad.org.
Nir Oz és Kerem Sálom kibuc túlélő lakói az éjláti Jám Szuf Hotelben leltek menedékre. A szálloda udvarán kialakított, sátrakból álló óvodában és iskolában tanuló gyerekek fájdalmas történeteket hoztak magukkal a csodás környezetbe. Az egyik csoportban például két olyan kisgyerek is van, akiket a Hamász Gázában tartott fogva, mielőtt november végén az átmeneti tűzszüneti megállapodás keretein belül szabadon engedték őket. Harmadik kis társukat, Áriel Bibászt továbbra is ismeretlen helyen tartják fogva Gázában. Vannak itt olyan gyerekek, akiknek az édesapja van fogságban, sokan szenvedtek el közeli és fájdalmas veszteségeket és mindannyian bezárkózva, rettegve élték végig az október hetedikei mészárlást.
Az éjláti Chábád-központ vezetője, Cháni Klein a háború kitörése óta minden erejét megfeszítve azon dolgozik, hogy különféle foglalkozásokkal segítse a traumák feldolgozását és a gyógyulást az Éjlátra költöztetett közösségek óvodásai körében. Az ő ötlete volt az is, hogy meghívják a szderoti illetőségű Gevát, aki mobil állatsimogatójával évek óta segíti a Hámász rakétázásai által traumatizált gyermekek gyógyulását. A puha kisállatok az érzelmek szabályozásában segítenek, míg a hüllők a félelmek legyőzésében.
Geva állatainak jelentős részét Náchál Oz kibucban tartotta. A kibucot október hetedikén lerohanó arab terroristák 13 civilt gyilkoltak meg és nyolc embert raboltak el. Vérszomjas tombolásukban az állatokat sem kímélték, a kibuc teheneit, kecskéit és az állatsimogató értékesebb állatait ellopták, a többi állatot meggyilkolták vagy bennégtek a felgyújtott épületekben. Bár a traumák kezelésére nagyobb szükség volt, mint valaha, az állatai nélkül nem tudott igazán segíteni a gyerekeknek.
Ekkor lépett be a képbe az Or Chábád közösség, ahol csupán két nappal az események előtt tartott Geva bemutatót. A közösség tagjai elhatározták, hogy segítséget nyújtanak, és végül összegyűjtötték az újrakezdéshez szükséges összeget.
„Megdöbbentem. Soha nem gondoltam, hogy ilyen segítséget kapok. Azt hittem, már soha nem tudom folytatni azt, amit annyira szeretek, de most új életet kaptam”
– mondta a férfi, aki egy rövid jeruzsálemi tartózkodás után visszatért szderoti otthonába. Egyelőre csak kisebb állatokat tud tartani, hiszen a kibucbeli farm még nem használható. Első munkanapját Nir Oz, Kerem Sálom és Gvulot gyermekeivel töltötte az éjláti Chábád szervezésében.
„Csak rá kell nézni az arcukra. Ez az, amit igazán hiányoltam. Hiányzott, hogy megteremthessem a gyermekek számára szükséges nyugalmat és hogy láthassam a mosolyt az arcukon”
– magyarázta. A Nir Ozból kitelepített gyermekek óvodájában a kicsiket elvarázsolták a puha kisállatok. Voltak, akik a kezükben tartották a szőrös barátokat, mások az óvónőkbe csimpaszkodva simogatták fáradhatatlanul a csincsillát, a leguánt és a hörcsögöket.
„Fantasztikus hatással vannak rájuk az állatok. A gyerekek nyugodtak, nem szorítják ökölbe a kezüket. Új világ nyílt meg előttük”
– mondta az egyik óvónő.
A nagy sikert követően az ejláti Chábád vezetői elhatározták, hogy több programra is meghívják Gevát és gyógyító állatait, hogy traumatizált gyermekek és fiatalok százainak arcára csalhassanak újra mosolyt.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.