A tudós újra felfedezett levelei szerint a harmincas években nagyon erős volt a zsidógyűlölet az amerikai felsőoktatásban. Einsteinnek az egyetemi antiszemitizmusról szóló levelét a Kedem Aukciósházban árverezték el – írja a Jerusalem Post.

Forrás: Kedem Aukciósház

„Még akkor sem értesítenek egy megüresedett helyről, ha éppen az én szakterületemről van szó” – panaszkodott Einstein egy német nyelvű levelében, melyet egy osztrák zsidó barátjának, a zongorista Bruno Eisnernek írt, aki éppen új hazát keresett magának.

Einstein és sok európai társa éppen az antiszemitizmus elől menekülve érkezett az Újvilágba, de sokszor csalódniuk kellett Amerikában is.

„Óriási antiszemitizmus uralkodik itt is, különösen az egyetemeken, de az ipari vállalatoknál és a bankoknál is. Arra felhívnám a figyelmedet, hogy az itteni zsidóellenesség sohasem ölt testet durva tettekben vagy szavakban. Inkább a felszín alatt fortyog, de ott annál intenzívebben. Ez egy láthatatlan fenyegetés, csak érezni lehet a jelenlétét”

– írta Einstein.

A levelet Einstein akkor írta, amikor a New Jersey-ben működő Princeton Egyetemen dolgozott. Ebben az időben Európában már tombolt a nácizmus és természetesen az ott élő zsidók összehasonlíthatatlanul nehezebb helyzetben voltak, de az Amerikába menekült tudósokat és művészeket hideg zuhanyként érte az Egyesült Államokban tapasztalt zsidóellenesség, amely tehetségüktől függetlenül a partvonalra szorította a zsidókat.

„Azt is közölni szeretném veled, hogy a fiatal asszisztensem akivel két éven át dolgoztam együtt sikeresen, két hónappal ezelőtt Oroszországba távozott, mert itt semmilyen lehetőséget nem kapott” – áll még a levélben.

Eisner végül New Yorkban telepedett le és a kihívások ellenére szép karriert épített mint koncertzongorista és zeneoktató. 1978-ban hunyt el, 94 évesen.

Einstein is előkelő helyet vívott ki magának az amerikai tudományos életben, elsősorban a relativitás elmélet és a kvantummechanika területén elért eredményeiért. Nagyban hozzájárult az atombomba kifejlesztéséhez is, amely meggyorsította a második világháború lezárását.

Kivándorlása előtt Einsteint egyre erőteljesebb támadások érték Németországban, ahol a nácik egyszerűen „zsidó fizikának” nevezték a relativitáselméletet. Hitler hatalomra kerülése után az Egyesült Államokba települt át, német állampolgárságáról lemondott és ígéretet tett arra, hogy soha többet nem teszi a lábát német földre. Az amerikai állampolgárságot 1940-ben kapta meg.

„Ez a levél Einstein amerikai éveinek egy kevéssé ismert részletéről rántja le a leplet. A holokauszt sok millió európai áldozatának árnyékában senki sem beszélt az Egyesült Államokban is jelen lévő, erős antiszemitizmusról. Einstein soraiból jól látszik, hogy még a liberális társadalmak sem mentesek a zsidóellenességtől és mindig éberen kell figyelnünk mindenfajta rasszista megnyilvánulást”

– mondta Meron Erán, a Kedem Aukciósház vezetője.

A levelet 10 ezer dolláros kikiáltási áron hirdették meg és ugyan a szakértők kétszeres eladási árra számítottak, a licitálás 55 ezer dollárnál (18 millió Ft) ért véget.

Még ennél is nagyobb meglepetés született annak a kézzel írt, Eszter-tekercsrnek az esetében, amelynek az ára szintén 10 ezer dollárról indult, de végül 170 000 dollárért (55.8 millió Ft) kelt el. A kétszázötven éves megila különlegességét az adja, hogy egy 14 éves lány írta.

14 éves lány írta a XVIII. századi megilát

A kézzel írt Eszter-tekercs kikiáltási ára 3.27 millió forint, de ennek a többszöröse is lehet a vége.

Nyitókép: Pixabay

Megszakítás