A dél-afrikai főrabbi szerint a múlt hétvégén tartott nemzetközi sábát ellensúlyozza a politikai megosztottságot. Az egész világot átfogó, Shabbat Project nevet viselő kezdeményezésről dr. Warren Goldstein rabbi, a projekt alapítója mesélt. Az Arutz7 beszámolójából idézünk.
November 11-12-én, a Vájérá hetiszakasz szombatján több mint 2500 eseményt tartottak világszerte, Ausztráliától Izraelig, Marokkótól Chiléig, az Egyesült Államoktól Svájcig és Monacóig a kezdeményezés keretein belül. Ez több mint a duplája a tavalyi számnak.
A projekt tizedik évfordulóján több mint egymillióan ünnepeltek együtt.
A kezdeményezés dr. Warren Goldstein dél-afrikai főrabbi nevéhez fűződik. Célja, hogy a globális zsidó egység jegyében évente egyszer együtt ünnepeljék a sábátot vallásos elkötelezettségük mértékétől függetlenül fiatalok és öregek, a világ minden tájáról.
„A Shabbat Project összehozza a zsidókat a világon mindenfelé. Az idei Shabbat Projectre nem sokkal az igen megosztó izraeli és amerikai választások után került sor és így lehetőséget nyújtott arra, hogy kihasználjuk a szombat gyógyító, a zsidó közösségeket egyesíteni és inspirálni képes erejét. A növekvő antiszemitizmus korában saját értékeink mentén és nem mások gyűlölete által kell meghatároznunk saját magunkat”
– nyilatkozta Godlstein rabbi.
„A Shabbat Project segítségével a zsidó büszkeségen, egységen és értékeken alapuló, a minket egymástól elválasztó határokat átlépő új zsidó jövőt hozhatunk létre. Lehetőséget nyújt arra, hogy felpezsdítsük a családi életet megerősítsük a zsidó egységet világszerte, valamint helyreállítsuk a zsidó büszkeséget és identitást.”
Egyedül Izraelben mintegy 250 ezren vettek részt idén a kezdeményezésben. Több mint száz település 135 ezer diákja is köztük volt. Az eseményeket iskolákban, zsinagógákban és közösségi központokban tartották, hidat építve a politikai nézetek és vallási irányzatok mentén erősen megosztott izraeli társadalom különféle csoportjai között.
Európában ukrajnai zsidó menekültek számára Strasbourgban szerveztek több száz fős szombati vacsorát. A projekt Franciaországban általánosságban is a fiatalokra koncentrál. A dél-amerikai Buenos Airesben mintegy háromezer nő vett részt a szabadtéri kalácssütésen. Dél-Afrikában, ahonnan a kezdeményezés 2013-ban útjára indult, a résztvevők azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy az ezen a szombaton szervezett események segítségével az egész éves szombattartásra ösztönzik a résztvevőket. Az újonnan csatlakozó országok között Tahiti és Marokkó is szerepel: Casablancában pénteken folytak a rendezvények, melyek csúcspontja egy nagyszerű közösségi vacsora volt péntek este. Észak-Amerikában több száz közösség vett részt a kezdeményezésben. Egyedül San Diegóban 180 különböző zsidó szervezet rendezett eseményeket e nap köré. A sort események százaival folytathatnánk.
„A sábát isteni ajándék – javítja az életminőséget, átalakítja a családjainkat és a kapcsolatainkat és megvan az az ereje, hogy úgy hozza össze a zsidókat, ahogyan arra semmi más nem képes”
– vélekedett Goldstein rabbi, akinek új könyve, Sábát – egy nap, amikor megteremtheted önmagad, hamarosan megvásárolható lesz majd. „Kétévnyi zavar után valósággal szomjaznak az emberek a személyes találkozókra és valódi emberi kapcsolatokra. A Shabbat Project… lehetőséget biztosít az újrakapcsolódásra és egyesít az ünneplésben.”